Адвоката Шарія та симпатика “Беркуту” Рибіна позбавили адвокатської ліцензії

Watchers Media
5 min readSep 17, 2022

--

Валентин Рибін після повномасштабного вторгнення виїхав з України як багатодітний батько

Валентин Рибін під час судового засідання у справі харківського ексберкутівця Андрія Хандрикіна у Київському апеляційному суді

Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури Тернопільської області 2-го вересня 2022-го року позбавила Валентина Рибіна права займатися адвокатською діяльністю. Про це інформує Watchers, посилаючись на текст рішення.

Скаргу на Валентина Рибіна 24-го травня 2022-го року подав Андрій Фортуненко. Під час її розгляду не було ані Рибіна, ані самого скаржника.

У скарзі Фортуненко посилався на допис Рибіна у Facebook від 19-го березня поточного року. Із змісту допису випливає, що той ймовірно очікував запровадження рашистського режиму в Україні.

Скріншот допису Валентина Рибіна у соцмережі Facebook від 19-го березня 2022-го

В його публікації у слові «закон» Рибін використав символ «Z», під егідою якого росія вдерлась з війною в Україну.

До слова, Служба безпеки України давала роз’яснення щодо використання цієї літери, констатуючи, що символ має нацистську конотацію.

Скаржник наполягав, що Рибін допустив низку порушень, зокрема проігнорував норми адвокатської етики, адже його слова порушують принципи суверенітету та територіальної цілісності України.

Йдеться про такі фрази із допису:

  • «Самки, одобряющие убивство самцами друг-друга, Вы в своем уме???? Да чтовы будете делать, если эти самцы перевалят друг-друга???! Долбанные гиены, вы кому будете давать, столам или стручкам????»;
  • «Так зачем же вы постите раздротную мерзость про «повернысь живым и вбый ворога»?!!!»;
  • «Судьи ВАКС, Судьи ВС, адвокаты, прочие юристы, схватившие автоматики и заселфившиеся в фэйсбуке — вы уже всех победили???! Всех убили???? Вы вообще хоть что-то понимаете в законах войны??? Или вы в советской армии только калаши научились разбирать/собирать, а мозги в девятом классе оставили???!!!»».

Фортуненко зауважив: Рибін у своєму дописі показав вороже ставлення до українських жінок, чиї чоловіки пішли на фронт захищати Україну від дій агресора. Він також вважав, що «Рибін вороже ставиться до оборони України проти агресії росії як такої».

«Показовим є і те, що Рибін у своєму дописі згадує лише про “советскую армию”, але ігнорує той факт, що значна частина юридичної спільноти, до якої він звертається, могла проходити підготовку вже у лавах Збройних Сил України. Таке ігнорування ЗСУ є додатковим свідченням ворожості Рибіна до всього, що пов’язано з обороною України», — йдеться у тексті скарги.

Після перевірки члени комісії констатували: висловлення Рибіна дійсно є ворожими, образливими, нетерпимими та такими, що порушують конституційні засади суверенітету та територіальної цілісності України, порушують присягу адвоката та правила адвокатської етики.

У комісії також прийшли до висновку, що Валентин Рибін своїми дописами посягнув на визнання України суверенною, незалежною, демократичною, соціальною та правовою державою. Цим він порушив обов’язок адвоката дотримуватися принципів верховенства права, законності, бути вірним присязі, а також обов’язок дотримуватись Конституції України.

«Притягнути до дисциплінарної відповідальності адвоката Рибіна Валентина Володимировича за вчинення дисциплінарного проступку, кваліфікованого як порушення Присяги адвоката та одноразове грубе порушення Правил адвокатської етики, що підриває авторитет адвокатури України, та накласти на нього дисциплінарне стягнення у вигляді позбавлення права на заняття адвокатською діяльністю», — йдеться в остаточному рішенні комісії.

Втеча та підозра

Наприкінці березня 2022-го Рибін покинув країну, виїхавши до Іспанії, користуючись таким правом, як батько 3-х дітей.

Вже 1-го квітня Валентину Рибіну повідомили про підозру у виготовленні, поширенні комуністичної, нацистської символіки та пропаганді комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів (ч. 1 ст. 436–2 КК України). Повідомлення направили засобами поштового зв’язку.

Адвокатка Рибіна — Ольга Головіна — намагалась оскаржити повідомлення про підозру, але безуспішно.

Чим відзначився Рибін

Валентин Рибін відомий як адвокат обвинувачених по справах Майдану. Він представляв зокрема інтереси Олександра Щеголєва, екс-глави СБУ Києва (часів Януковича). Щеголєва обвинувачували в організації штурму Майдану в ніч з 18-го на 19-го лютого 2014-го року. Після повномасштабного вторгнення Щеголєв втік з України.

Рибін на одному із слухань по справі харківського ексберкутівця Андрія Хандрикіна позував у масці, декорованій емблемою «Беркуту». Хандрикіна звинувачували у катуванні двох учасників Революції Гідності на колонаді стадіону «Динамо» імені Лобановського у Києві.

Валентин Рибін у масці з емблемою «Беркуту» на засіданні Київського апеляційного суду у справі Андрія Хандрикіна

На засідання він іноді також з’являвся у футболці з написом «помни имя свое».

Валентин Рибін на засіданні Дніпровського райсуду Києва у справі за звинуваченням Андрія Хандрикіна

Валентин Рибін певний час захищав «тітушковода» Юрія Крисіна, який нині за вироком суду вже відбуває покарання у в’язниці.

Між тим, у 2020-му Рибін оголосив про створення громадської організації «Беркут» для забезпечення їм правової допомоги.

Крім того, Рибін захищав Рафаеля Лусваргі, який у 2014–2015 роках воював на Донбасі проти ЗСУ. У 2016-му його затримали в аеропорту «Бориспіль» під час спецоперації СБУ. А вже у травні 2019-го Лусваргі засудили в Україні на 13 років ув’язнення за обвинуваченням в участі у діяльності терористичних організацій та незаконних збройних формувань. Проте у грудні 2019-го його передали під час обміну полоненими бойовикам так званих «ЛДНР».

У 2016-му Рибін захищав бійця розвідуправління рф — Олександра Александрова, якого разом з іншим ГРУ-шником Євгеном Єрофеєвим Голосіївський райсуд Києва визнав винними у скоєнні теракту, унаслідок якого загинув український військовий Вадим Пугачов.

Ба більше, Рибін представляв інтереси проросійського блогера Анатолія Шарія. Втім згодом доєднався до його партії. Згодом пана Рибіна висунули кандидатом на дочасних виборах до Верховної Ради на окрузі в Донецькій області.

У лютому 2021-го він став адквокатом підозрюваної у державній зраді Вікторії Даскаліци, яка є однією з фігуранток справи про Telegram-канали.

Текст: Аліна Кондратенко

Редакторка: Ольга Худецька

Команда видання «Інсайдер», яке закрилось наприкінці березня 2020-го, доєдналася до команди Лабораторії законодавчих ініціатив і готує до запуску сайт нового проекту — Watchers.

Ми продовжуємо писати на наші звичні теми і хочемо висвітлювати їх розвиток, не відкладаючи це до старту веб-майданчику.

Тому вже зараз наші матеріали доступні для читачів на сторінках соцмереж та публікаційних платформ.

Як і раніше, ми висвітлюємо резонансні суди та розслідування силовиків, кейси з судової та правоохоронних систем, справи Майдану, аналізуємо та опублічнюємо поліцейське свавілля, ведемо репортажі з місця подій та текстові трансляції унікальних судових засідань, пірнаємо у складні теми до підводної частини айсбергу та докопуємось до їх суті.

Ви можете знайти нас тут:

--

--

Watchers Media

Медійний проєкт “Watchers”. За підтримки Лабораторії законодавчих ініціатив