Напад на журналістів «Радіо Свобода» в “Укрексімбанку”: фігуранти тепер без запобіжних заходів та статті про викрадення

Watchers Media
4 min readFeb 9, 2022

--

Чотирьом підсудним наразі інкримінують лише вчинення кримінальних проступків

Євген Мецгер. Фото: Герман Крігер

У фігурантів справи щодо нападу на журналістів «Радіо Свобода» у приміщенні «Укрексімбанку» вже немає запобіжних заходів. Про це у коментарі Watchers повідомив представник потерпілих Анатолій Попов.

У справі четверо обвинувачених: ексдиректор департаменту банківської безпеки «Укрексімбанку» Ігор Тельбізов, ексначальник управління внутрішньої безпеки банку Олег Осіпов, екс-глава правління «Укрексімбанку» Євген Мецгер та колишній директор департаменту інформаційної політики банку — Володимир Пікалов. Потерпілих медійників двоє: журналіст Кирило Овсяний та оператор Олександр Мазур.

Ігор Тельбізов. Фото: Герман Крігер

«Запобіжні заходи їм ніхто не продовжував. Коли вперше обирали запобіжні — там [у підозрі — ред. ] була 146 стаття ККУ(викрадення та незаконне позбавлення волі людини)», — розповів він.

За його словами, дії, які інкримінують фігурантам наразі, вважаються лише кримінальними проступками.

«На проступках не обирають запобіжні заходи. Теоретично можна було б клопотати про особисте зобов’язання, але я не вбачаю сенсу в цьому. Вони з’являються на всі засідання», — додав він.

Наразі обвинуваченим інкримінують завдання удару, побоїв або вчинення інших насильницьких дій, які завдали фізичного болю і не спричинили тілесних ушкоджень (ч.1 ст 126 ККУ) та перешкоджання законній професійній діяльності журналістів (ч. 1, 3 ст. 171 ККУ).

Обвинувачені та адвокатка. Фото: Герман Крігер

З обвинуваченні прибрали статтю за незаконне позбавлення волі людини

Як розповідав після підготовчого засідання адвокат потерпілих — Анатолій Попов — в обвинувальному акті вже немає статті за незаконне позбавлення волі або викрадення людини, вчинене щодо двох чи більше осіб або за попередньою змовою групою осіб, або способом, небезпечним для життя чи здоров’я потерпілого, або таке, що супроводжувалося заподіянням йому фізичних страждань( ч.2 ст 146 ККУ).

За його словами, цю статтю інкримінували лише Мецгеру та Пікалову.

«В частині обвинувачення по 146-ій провадження було закрито в утаємничений спосіб прокурором. Прокурор вирішив, що вичерпав можливості доведення вини обвинувачених Мецгера і Пікалова в частині незаконного утримання журналістів в приміщенні. Мною оскаржена ця постанова про закриття як незаконна. Вона (постанова прокурора) мотивована наступним: журналісти не билися, їх не зв’язали і на них не вдягнули кайданки. От така мотивація. Ми не погодилися з постановою категорично», — розповів Попов.

Прокурорка та потерпілий. Фото: Герман Крігер

Обвинувальний акт

30 листопада 2021 року прокуратура оголосила короткий виклад обвинувального акту в суді.

«Журналіст та оператор, діяли на основі редакційного завдання, прибули на інтерв’ю до приміщення банку «Укрексімбанк». Під час проведення інтерв’ю, приблизно о 13:00, Євген Мецгер, маючи умисел на перешкоджання журналістській діяльності, надав вказівку Пікалову вилучити обладнання та видалити запис інтерв’ю. Обвинувачений Осіпов разом з Пікаловим та Тельбізовим шляхом залому правої руки відібрав у телеоператора Мазура відеокамеру», — йдеться у обвинуваченні.

Слідство прийшло до висновку, що Мецгер та Пікалов вчинили кримінальний проступок, а саме: незаконно перешкоджали журналістам у їх професійній діяльності та незаконно вилучили зібрані журналістами матеріали.

Тоді як Тельбізов та Осіпов, за даними слідства, вчинили кримінальний проступок, завдавши фізичного болю потерпілим, незаконно вилучили відзняті журналістами матеріали.

Голосіївський райсуд Києва у середу, 9 лютого, відклав слухання за клопотанням представника потерпілих Анатолія Попова. Він повідомив у клопотанні, що перебуває на лікарняному і додав підтверджуючі документи.

Суд відклав розгляд на 16 лютого, щоб не порушувати права потерпілих.

Прокуратура хотіла долучити ряд письмових доказів до матеріалів справи.

Текст: Аліна Кондратенко

Редактор: Ольга Худецька

Команда видання «Інсайдер», яке закрилось наприкінці березня 2020-го, доєдналася до команди Лабораторії законодавчих ініціатив і готує до запуску сайт нового проекту — Watchers.

Ми продовжуємо писати на наші звичні теми і хочемо висвітлювати їх розвиток, не відкладаючи це до старту веб-майданчику.

Тому вже зараз наші матеріали доступні для читачів на сторінках соцмереж та публікаційних платформ.

Як і раніше, ми висвітлюємо резонансні суди та розслідування силовиків, кейси з судової та правоохоронних систем, справи Майдану, аналізуємо та опублічнюємо поліцейське свавілля, ведемо репортажі з місця подій та текстові трансляції унікальних судових засідань, пірнаємо у складні теми до підводної частини айсбергу та докопуємось до їх суті.

Ви можете знайти нас тут:

--

--

Watchers Media

Медійний проєкт “Watchers”. За підтримки Лабораторії законодавчих ініціатив