Смертельне ДТП судді: позірна готовність до відповідальності і нуль співпраці зі слідством
Підозрюваний Олексій Тандир офіційно заявив, що не заперечує причетність до ДТП
Від редакції: Пізно увечері вихідного дня 27-го травня Печерський суд виніс рішення про утримання під вартою судді Макарівського районного суду Олексія Тандира, який збив на своєму авто насмерть 23-річного нацгвардійця Вадима Бондаренка, коли той ніс службу на блокпост у Києві. Виходячи зі свідчень присутніх та інших фактичних обставин події, припускається, що суддя на момент вчинення ДТП був у стані алкогольного сп’яніння.
Під час судового розгляду щодо запобіжного заходу підозрюваний Олексій Тандир передав свої вибачення родині загиблого та повідомив, що готовий до відповідальності — у разі, якщо суд встановить порушення ним правил дорожнього руху.
Втім, така демонстративно відкрита позиція не повинна вводити в оману — адже на слуханні були повідомлені подробиці того, як підозрюваний уникав здачі необхідних слідству біологічних зразків протягом 18 годин. Окрім того, він не співпрацював зі слідчими — відмовився надавати свідчення, а його захист заперечує доведеність стану алкогольного сп’яніння, законність постанови про примусове відібрання біологічних зразків і затримання на місці злочину.
На нашу думку, такий контраст між фактичною відсутністю співпраці зі слідством та позірною нібито готовністю до відповідальності є важливою деталлю у цій резонансній справі, що справедливо є об’єктом особливого суспільного інтересу.
У цьому матеріалі ми детально розповідаємо про дані, які стали відомі під час відкритого судового засідання, на якому обирали запобіжний захід судді Тандиру.
Довідково: суддю Тандира підозрюють у порушенні правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особою, яка керує транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що спричинило смерть потерпілого (ч. 3 ст. 286–1 КК України).
Прокурор: підозрюваний суддя може впливати на експертів та поліцію
Прокурор Андрій Даньков на засіданні 27-го травня наполягав відправити Тандира під варту без альтернативи внесення застави. Він наголосив на ризиках його переховування від слідства та суду.
«Особа має досвід роботи і спілкування з правоохоронними органами і знає, яким чином здійснюється досудове розслідування і як здійснюється збір доказів. Тобто, він має досвід у таких справах», — сказав прокурор.
Також він звернув увагу на ризик впливу на свідків, а особливо експертів у цій справі.
«Він набув широке коло зв’язків серед них, тому ризик впливу високий. Також враховуючи те, що очевидці є працівниками органів поліції, — є ризик впливу на цих осіб»,- додав держобвинувач.
Свідки не чули навіть звуку гальмування
Щодо встановлених на даних момент обставин події, прокурор розповів — у той день нацгвардійці заступили на чергування і нині загиблий пішов виставляти загороджувальні знаки перед блокпостом. Після цього, між 23:55 та 23:59 годиною, на нього було скоєно наїзд. Від отриманих травм чоловік помер на місці. Це зафіксовано на відеореєстратор свідків.
Дорога була освітлена, суддя Тандир постійно їздив нею з роботи додому, і був обізнаний про наявність блокпосту, зауважив прокурор.
«Свідки відчули запах алкоголю і специфічне мовлення. Тому вони вважали, що особа [суддя Тандир] була у стані сп’яніння», — сказав Даньков.
Крім того, у автівці судді, на передньому пасажирському сидінні, знайшли пляшку з-під віскі, яка була наполовину порожня. А свідки зазначали, що не чули навіть звуку гальмування шин. Автомобіль судді після наїзду (на потерпілого) ще рухався.
Як повідомляв PROSUD, Олексій Тандир відзначився великою кількістю справ, де він звільняв від відповідальності водіїв, яких судили за 130 статтею Кодексу про адміністративні правопорушення (водіння напідпитку).
У 2018-му році суддя Києво-Святошинського суду Київської області Дмитро Усатий теж напідпитку скоїв ДТП. Тандир тоді закрив провадження за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Захист: доказів стану сп’яніння немає
Адвокат судді — Олег Юрченко — на початку виступу заявив: він шкодує через те, що сталося.
«Сталася трагедія і ми жалкуємо про те, що сталося. І загинула дитина. Я вважаю, що він дитина. Уже другу добу звучить, що в цьому винуватий наш клієнт. І більш того, нібито є безумовні докази, що саме він винуватий», — сказав він.
Згодом захисник переконував, що Тандир в стані сп’яніння нібито не був.
«Жодного слова [у первинному рапорті] про те, що водій перебував у стані сп’яніння, немає. На якій підставі було внесено відомості до єдиного реєстру досудових розслідувань за статтею, яку інкримінують Тандиру?», — сказав адвокат.
«Єдиний документ, який визначає стан сп’яніння, є висновок медичного огляду. В даних матеріалах такого висновку немає», — додала друга адвокатка, Ірина Бовнегра.
За її словами, інструкція про проходження медичного огляду на стан сп’яніння не передбачає відібрання кількох біологічних зразків. Це нібито може бути слина, сеча або кров, на вибір. Тандир здав сечу, сказала адвокатка.
Захисниця просила про цілодобовий домашній арешт з електронним браслетом для свого підзахисного.
Зі слідством не співпрацював
Прокурор зазначив: підозрюваний Тандир не давав жодних свідчень слідству щодо ДТП.
Адвокат Юрченко у свою чергу пояснив суду, що Тандир відмовився надати пояснення у ДБР через стан втоми після роботи та через ненадання йому медичної допомоги.
А друга адвокатка — Ірина Бовнегра — взагалі наполягала в суді, що Тандир нібито незаконно утримувався працівниками ДБР.
Прокурор також зазначив, що з моменту ДТП до відібрання крові у судді пройшло майже 18 годин.
«Коли його [вперше] доставили до Київської міської наркологічної клінічної лікарні «Соціотерапія» — він відмовився від освідування, мотивуючи тим, що вказаний заклад не є медичним. В подальшому було надано зразки сечі, але він відмовився надавати зразки крові. Після цього було рішення про примусове відібрання біологічних зразків, а саме крові. Фактично здійснити цю ухвалу вдалося близько 18:00 години, майже через 18 годин після ДТП», — зазначив Даньков.
Адвокат Тандира наголосив: у «Соціотерапії» його підзахисний не здав аналіз, адже не вважав його відповідним для таких дій закладом.
У коментарі Watchers прокурор пояснив: чим більше часу проходить [з моменту події], тим менший відсоток алкоголю буде в крові особи.
«Наразі висновків експертизи, на жаль, немає. Тому що ДТП сталася у п’ятницю, а сьогодні — субота. На теперішній час висновків, на жаль, немає», — сказав прокурор.
Тандир не заперечив причетність до ДТП
Журналісти намагались отримати коментар підозрюваного перед початком засідання. Проте він відмовлявся від коментарів. Watchers запитали пана Тандира, чому він прийняв рішення сісти за кермо ймовірно напідпитку, а не викликав таксі чи не залишився ночувати у місці, де перебував ввечері. Проте Тандир назвав дане питання нібито маніпулятивним і не відповів.
Упродовж слухання підозрюваний поводився напрочуд спокійно, сидів, опустивши очі вниз.
У своєму виступі він офіційно заявив, що не заперечує причетність до ДТП.
Він також пояснив, що прийшов у себе і почав об‘єктивно оцінювати ситуацію лише «у другій чи третій лікарні» — нібито через попередню травму голови і високий тиск.
Тандир ще під час засідання Вищої Ради Правосуддя, вдень 27-го травня, сказав: готовий понести відповідальність «якщо суд встановить, що він порушив правила дорожнього руху, і це стало причиною смерті потерпілого».
У свою чергу представник родини потерпілого — адвокат Денис Шевченко — виступив вкінці слухання.
Він сказав: «Жодні вибачення та компенсації грошові не зможуть повернути батька, сина та чоловіка. Яка там була швидкість: можливо 100 км/год.,можливо 10 км/год., але людини немає. Тому я бажаю суду не звертати увагу на маніпуляцію сторони захисту».
Утримання під вартою без можливості застави
Врешті-решт у суботу, пізно ввечері, суд ухвалив рішення, яким відправив Олексія Тандира під варту без альтернативи застави. Останній відмовився від коментарів і після ухвали суду.
Раніше цього дня Вища рада правосуддя надала згоду на арешт судді Олексія Тандира.
ДТП, в якій загинув нацгвардієць, трапилась в ніч на 26-те травня. Автівка, за кермом якої знаходився суддя, насмерть збила чоловіка на блокпосту.
Міністр внутрішніх справ України Ігор Клименко повідомляв, що загиблим є 23-річний нацгвардієць Вадим Бондаренко.
«До початку повномасштабного вторгнення проходив строкову службу в Черкасах. Невдовзі був переведений до Києва. З початком активних бойових дій рвався на передову. Але підрозділ Вадима виконував важливі завдання у столиці. Він був потрібен тут», — написав він у Facebook.
Текст, фото: Аліна Кондратенко
Редакторка: Ольга Худецька
Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.
Ви можете знайти нас тут:
- Facebook: https://www.facebook.com/watchersdotmedia/
- Telegram: https://t.me/watchers_media
- Твіттер: https://twitter.com/Watchers_media1