Організатор «п’яних вечірок» каже, що збирав гроші для ЗСУ, але прокуратура не виявила донатів

Watchers Media
7 min readFeb 7, 2023

--

Правоохоронці не виключають, що можуть бути нові підозри у цій справі

Підозрюваний Андрій Ярина у боксі для затриманих під час судового засідання Шевченківського райсуду Києва 3-го лютого

Підозрюваний у поширенні порнографії — ймовірний організатор так званих «п’яних вечірок» Андрій Ярина — стверджував під час обрання запобіжного заходу у суді, що начебто збирав кошти для ЗСУ, але прокуратура не виявила благодійних внесків.

Про це стало відомо під час засідання Шевченківського райсуду Києва, яке відбулось у п’ятницю, 3-го лютого, інформує Watchers.

19-річних Андрія Ярину та Ярослава Домбровського підозрюють у створенні та розповсюдженні порнографічного контенту (ч. 3 ст. 301 КК України). Як з’ясувалося, Ярина офіційно безробітний, наразі не є студентом, має середню освіту. Тоді як Домбровський є студентом третього курсу університету.

За версією слідства, підозрювані домовилися створювати контент сексуально-насильницького характеру за участі дівчат та розповсюджували його у соцмережах.

Слідчі вважають, що молодики орендували квартиру у Києві і запрошували туди дівчат. Вони доводили їх до безсвідомого стану. А потім, без згоди дівчат, імітували статеві акти, знімаючи процес на мобільні телефони.

Свій «контент» квазіблогери викладали у закритому телеграм-каналі, залишаючи принизливі дописи та коментарі.

Предмети, виявлені під час обшуків / Фото: Андрій Нєбитов у Telegram

Коли ситуація набула розголосу, поліція прибула з обшуками до орендованої квартири. Невдовзі двом фігурантам оголосили про підозри.

Молодики частково видалили «контент»

На слухання 3-го лютого, де обирали запобіжні заходи двом фігурантам, прибули двоє вільних слухачів: хлопець та дівчина, на вигляд приблизно однакового з підозрюваними віку. Вони відмовились спілкуватись з журналістами, проте впродовж судового розгляду та перервах вели приховану зйомку телефоном.

Вільні слухачі на засіданні у Шевченківському райсуді Києва 3-го лютого

Першим у зал завели Андрія Ярину. Він, сидячи у боксі для затриманих, поводився зухвало і напрочуд спокійно. Ярина прискіпливо розглядав кожного присутнього в залі, гордовито всміхаючись. Проте під кінець засідання він сидів, опустивши плечі, і дивився собі під ноги.

Прокуратура просила про найжорсткіший запобіжний захід для підозрюваного Ярини — тримання під вартою.

«Ярина розміщував відеоматеріали на власному телеграм-каналі. Це підтверджено протоколом допиту свідків, протоколом обшуків та зібраними доказами», — оголосив прокурор Максим Дергачов.

Він наголосив на існуванні ризиків переховування та впливу на свідків у разі обрання більш м’якого запобіжного заходу.

«Наявні ризики, а саме переховування від слідства та суду. Адже він усвідомлює міру покарання, тому може переховуватись. Ярина не має постійного джерела доходів, не навчається, не має стійких соціальних зв’язків. Він на свободі може спілкуватись зі свідками, що може вплинути на перебіг розслідування», — сказав прокурор.

Він додав: деякі матеріали було видалено з телеграм-каналу підозрюваного напередодні проведення обшуків. Цим твердженням прокурор наголосив на ризиках спотворення доказів.

«Перебуваючи на волі, матиме можливість впливати на потерпілих шляхом примусу чи залякування. Підозрюваний також може бути причетним до інших правопорушень на території Києва та Київської області. Інформація така перевіряється», — зауважив Дергачов.

Прокурори Максим Дергачов та Юлія Скриль під час засідання Шевченківського райсуду Києва 3-го лютого

Прокурорка Юлія Скриль зауважила: підозрюваний у одному з останніх відео заявляв, що буцімто зможе уникнути покарання. А це, на її переконання, аж ніяк не свідчить про каяття молодика.

На засіданні Ярину представляв захисник Олег Охман. Хоча під час обшуків адвокатом був Артем Захаров. Охман сказав, що у Захарова нібито наявний конфлікт інтересів, тому той не прибув до суду.

Версія захисту

Олег Охман заявив в суді: його підзахисний дізнався про все начебто із соціальних мереж.

«Обшуки було проведено навмисно під тиском ЗМІ. З приводу акаунтів, вони були видалені після 1-го лютого. Це підтверджує, що не Ярина вів цей телеграм-канал», — зазначив захисник.

Адвокат двох підозрюваних Олег Охман підчас засідання Шевченківського райсуду Києва 3-го лютого

Адвокат назвав справу заполітизованою, а Андрія Ярину — невинним.

«Особи на відео не були в безсвідомому стані, вони були в стані алкогольного сп’яніння. Хіба їх примушували пити? Всі особи були повнолітні. Це вільний вибір людини: пити чи не пити. Жодного прямого доказу нема, що Ярина вступив в змову з Домбровським [другий підозрюваний]. Тоді стає питання: до чого тут попередня змова, якщо вона не доведена?», — додав адвокат.

Охман наполягав: скріншоти, зроблені з відеоматеріалів, не є порнографічними. На його думку, оголені сідниці та груди дівчат, поширені у телеграм-каналі без згоди цих дівчат, не є порушенням.

«Не встановлено, хто саме робив це і заливав це в мережу. Треба не хлопців мучити, а шукати тих, хто це робив», — висловився він.

Захисник переконував суд, що підозрювані не напоювали дівчат, а ті, мовляв, самі на відео зізнавались, що напились. Тож Охман просив відпустити Андрія Ярину під заставу.

Адвокат: «контент комусь потрібний»

«У нього є публіка, у нього є контент, який комусь потрібний. У нього є підписники. Він, не дивлячись на свій молодий вік, навчився заробляти гроші у рамках чинного законодавства», — додав захисник.

Сам підозрюваний заявив в суді, що проводив онлайн-трансляції своїх «вечірок» начебто для збору грошей для ЗСУ.

«Підписник скидає 500 грн і додає підпис — «нехай Настя заспіває пісню», наприклад. Гроші йдуть на ЗСУ, Настя співає пісню».

Підозрюваний Андрій Ярина виступає в Шевченківському райсуді Києва 3-го лютого

Прокуратура втім не знайшла підтверджень благодійних внесків.

«Третина дівчат повторно приходила на вечірки. Якби їм щось не подобалось — вони б не приходили ще раз», — заявляв Ярина.

Другий підозрюваний — 19-річний Ярослав Домбровський в суді поводився дуже тихо, виглядав наляканим та збентеженим.

Підозрюваний Ярослав Домбровський під час засідання Шевченківського райсуду Києва 3-го лютого

Для нього прокуратура також просила про арешт, посилаючись на ті самі ризики, про які зазначала у клопотанні щодо Ярини.

Адвокат же своєю чергою переконував: Домбровський не мав доступу до каналу у Telegram.

«Немає жодного доказу, що Домбровський збував і виготовляв порнографічні знімки. Особа навчається, проживає з батьками. У нього сталі соціальні зв’язки», — казав захисник.

Сам підозрюваний був лаконічним. Він заперечив свою причетність до інкримінованого злочину. Сказав, що дівчат він начебто не чіпав, і нічого на «вечірках» не вживав.

Втім, суддя Олена Чайка погодилась з прокурорами та відправила двох підозрюваних під варту без права внесення застави.

Можливі підозри й іншим фігурантам

Прокурорка Юлія Скриль у коментарі Watchers зазначила: станом на 3 лютого заяв від дівчат не було.

«Наразі триває досудове розслідування, триває лише третій день досудового слідства, тому усі причетні особи наразі встановлюються. Поки що добровільних заяв чи інших повідомлень від осіб [дівчат] не поступало. Тому в рамках кримінального провадження відпрацьовуються усі версії та обставини вчинення злочину, в тому числі можливості вчинення шахрайських дій [щодо збору коштів]», — зауважила вона.

Прокурорка не виключила, що підозри можуть бути оголошені й іншим фігурантам.

Прокуратура: «до повісток не причетні»

У мережі було поширено інформацію про вручення повісток фігурантам справи, зокрема і двом підозрюваним. У прокуратурі не змогли прокоментувати цю ситуацію, однак факту не заперечували.

«Питанням вручення повісток займаються уповноважені органи. Органи Міністерства оборони зможуть відповісти на це питання. Це ніяким чином не може тлумачитися в рамках нашого провадження”, — повідомила прокурорка Юлія Скриль.

Разом з тим, адвокат Артем Захаров, який був присутній під час обшуку у молодиків, також отримав повістку разом з фігурантами.

«Повідомляю, що повістку про явку до військкомату мені вручали не правоохоронці, а представники ЗСУ, і я виконав свій обов’язок громадянина України щодо її отримання без будь-яких перешкод, з повагою до ЗСУ і Закону», — написав він у своєму Facebook.

За його словами, наприкінці слідчої дії в квартиру, де проходив обшук, увійшли люди у військовій формі, які були залучені слідчим до слідчої дії — двоє представників РТЦК та СП (військкомату).

«Очевидно, що вони прибули саме в цю квартиру на запрошення правоохоронних органів», — написав Захаров.

Що передувало

31-го січня у соцмережах блогери та активісти поширили інформацію про хлопців, які ймовірно вчиняють насильство щодо дівчат на так званих «п’яних вечірках» у Києві.

Однією з перших про це написала засновниця «Дикого театру» Ярослава Кравченко. Вона заявила, що одна з дівчат-підписниць звернулась до неї у приватні повідомлення, дала лінки на канали та сторінки молодиків, просила відреагувати. Кравченко, перевіривши інформацію, закликала спільноту надати розголос цій історії.

Правоохоронці швидко відреагували на подію та на наступний день, 1-го лютого, завітали з обшуками до орендованої хлопцями квартири у Києві. У МВС наголосили: постраждалі не можуть спровокувати акт насильства, винен завжди кривдник.

На подію відреагував навіть президент Володимир Зеленський.

«І окремо хочу сьогодні подякувати працівникам Національної поліції України, які швидко відреагували на ганебні факти, про які стало відомо вчора… Факти знущань з дівчат. Розпочато кримінальне провадження. Є перші затримання зловмисників. Процесуальні дії тривають. Насильству в Україні місця не буде», — сказав він у своєму відеозверненні 1-го лютого.

Текст: Аліна Кондратенко

Редакторка: Ольга Худецька

Команда видання «Інсайдер», яке закрилось наприкінці березня 2020-го, доєдналася до команди Лабораторії законодавчих ініціатив і готує до запуску сайт нового проекту — Watchers.

Ми продовжуємо писати на наші звичні теми і хочемо висвітлювати їх розвиток, не відкладаючи це до старту веб-майданчику.

Тому вже зараз наші матеріали доступні для читачів на сторінках соцмереж та публікаційних платформ.

Як і раніше, ми висвітлюємо резонансні суди та розслідування силовиків, кейси з судової та правоохоронних систем, справи Майдану, аналізуємо та опублічнюємо поліцейське свавілля, ведемо репортажі з місця подій та текстові трансляції унікальних судових засідань, пірнаємо у складні теми до підводної частини айсбергу та докопуємось до їх суті.

Ви можете знайти нас тут:

--

--

Watchers Media

Медійний проєкт “Watchers”. За підтримки Лабораторії законодавчих ініціатив