Суд передумав: Тупицькому можна спілкуватись зі свідками, але не про свою кримінальну справу

Watchers Media
4 min readDec 1, 2021

Відсторонений суддя Конституційного суду вже вніс заставу

Суддя Подільського райсуду Людмила Казмиренко змінила зобов’язання для відстороненого голови Конституційного суду Олександра Тупицького, дозволивши спілкуватись зі свідками у його кримінальній справі, щодо яких раніше накладала заборону.

Втім, спілкування дозволено лише на теми, які не торкаються кримінального провадження, інформує Watchers із зали суду.

Прокурор у справі Олексій Донський обурився цим рішенням, посилаючись на те, що теми спілкування фактично неможливо контролювати. Він додав, що буде оскаржувати це рішення.

Тупицького обвинувачують у завідомо неправдивих показаннях, поєднаних зі штучним створенням доказів захисту(ч.2 ст.384), а також у примушуванні свідка до відмови від дачі показань (ст.386 ККУ).

Розгляд справи по суті знову відклали

Адвокат Дорошенко не прибув на підготовче слухання у справі через зайнятість в іншому судовому засіданні. Тупицький просив відкласти розгляд на іншу дату, щоб не порушувалось його право на захист.

«Я також починаю стаціонарне лікування, яке триватиме до 26-го числа. Воно є невідкладним і обов’язковим», — сказав він.

Натомість прокурор Олексій Донський назвав клопотання необґрунтованим. Адже на слуханні був інший захисник Тупицького.

«В даному засіданні обвинувачений забезпечений правовою допомогою професійного захисника. Право на захист обвинуваченого жодним чином не буде порушено», — заявив він, маючи на увазі іншого присутнього адвоката Олександра Телешецького.

Прокурор Олексій Донський (ліворуч). Фото: Герман Крігер

Тупицький також подав заяву про роз’яснення ухвали щодо запобіжного заходу.

Зрештою, суд вирішив відкласти розгляд справи по суті. Але заяву підсудного ухвалив розглянути.

Спілкування зі свідками у справі

Обґрунтовуючи свою заяву Тупицький назвав заборону спілкування зі свідками «опискою». Серед свідків, з якими Тупицькому заборонено спілкуватись, є працівники Конституційного суду. Підсудний наголосив, що працює у КСУ, тому не зможе виконати покладені обов’язки.

Донський зауважив натомість, що підсудний фактично просить змінити рішення в частині покладених обов’язків.

«Те, про що просить обвинувачений, прямо заборонено КПК. Все, що є в ухвалі, є зрозумілим і чітко визначеним. Він Вас, шановний суд, фактично просить змінити суть рішення. В заяві Тупицького йдеться не про роз’яснення судового рішення, а це скоріше є заява про спосіб виконання судового рішення. Окрім того, обвинувачений намагається оскаржити судове рішення», — сказав прокурор.

Проте, суд заяву Тупицького задовольнив і роз’яснив:

«Покладений обов’язок у вигляді утримування від спілкування зі свідками стосується спілкування саме з приводу обставин кримінального провадження», — зачитала суддя Казмиренко.

Суддя Подільського райсуду Людмила Казмиренко. Фото: Герман Крігер

Реакція держобвинувачення: неможливо проконтролювати

У коментарі Watchers Олексій Донський зазначив, що суд в такий спосіб фактично змінив своє попереднє рішення щодо запобіжного захисту у вигляді застави. Адже серед обов’язків, покладених на Тупицького, там був пункт із забороною спілкування з певними свідками.

«Тепер у спосіб роз’яснення вони заборонили спілкування зі свідками лише на певні теми. Але яким чином взагалі це можна проконтролювати?», — сказав Донський.

Олексій Донський також підтвердив, що обвинувачений Олександр Тупицький вніс раніше визначену заставу на суму 45 тисяч гривень.

Наступне засідання призначено на 20 січня 2022 року.

Передісторія

За версією слідства, Тупицький підкупив свідка і ввів в оману суд у справі колишнього голови Вищого господарського суду Віктора Татькова й «Зуєвського енергомеханічного заводу».

Слідство встановило: в жовтні 2018 року обвинувачений з корисливих мотивів та в інтересах колишнього голови Вищого господарського суду України (Віктора Татькова), який розшукується правоохоронними органами, здійснив підкуп свідка, переслідуючи мету, щоб він відмовився від давання показань або надав завідомо неправдиві показання у справі, пов’язаній із протиправним заволодінням майновими активами ЗАТ «Зуївський енергомеханічний завод».

Також зазначається, що упродовж 2018–2019 років обвинувачений неодноразово надавав слідчому Генпрокуратури у цьому ж провадженні завідомо неправдиві показання, поєднані зі штучним створенням доказів захисту щодо особливо тяжкого злочину.

Текст: Аліна Кондратенко

Редакторка: Ольга Худецька

Команда видання «Інсайдер», яке закрилось наприкінці березня 2020-го, доєдналася до команди Лабораторії законодавчих ініціатив і готує до запуску сайт нового проекту — Watchers.

Ми продовжуємо писати на наші звичні теми і хочемо висвітлювати їх розвиток, не відкладаючи це до старту веб-майданчику.

Тому вже зараз наші матеріали доступні для читачів на сторінках соцмереж та публікаційних платформ.

Як і раніше, ми висвітлюємо резонансні суди та розслідування силовиків, кейси з судової та правоохоронних систем, справи Майдану, аналізуємо та опублічнюємо поліцейське свавілля, ведемо репортажі з місця подій та текстові трансляції унікальних судових засідань, пірнаємо у складні теми до підводної частини айсбергу та докопуємось до їх суті.

Ви можете знайти нас тут:

--

--

Watchers Media

Медійний проєкт “Watchers”. За підтримки Лабораторії законодавчих ініціатив