Підсудного у справах Майдану беркутівця поновили на посаді у “батальйоні міліції” за рішенням суду, а через 3 дні — звільнили

Watchers Media
5 min readDec 10, 2020

--

Рішення щодо поновлення Віктора Шаповалова на посаді ухвалив Харківський окружний адмінсуд

Віктор Шаповалов. Фото: Insider

Харківського беркутівця Віктора Шаповалова, обвинуваченого в участі у розгоні Майдану 18 лютого, у грудні 2020-го року поновили на службі у “батальйоні міліції”, а за три дні — звільнили. Про це йдеться у відповіді Головного управління МВС України у Харківській області на запит Watchers.

Як зазначено у відповіді, 4 грудня поточного року ліквідаційна комісія ГУМВС України у Харківській області поновила Віктора Шаповалова на посаді командира оперативної роти №2 батальйону міліції громадської безпеки особливого призначення.

Втім, уже 7 грудня 2020 року вказана комісія звільнила Шаповалова зі служби в органах внутрішніх справ.

Нагадаємо, Харківський окружний адмінсуд 1 грудня задовольнив позов беркутівця Віктора Шаповалова, поновивши його на службі в правоохоронних органах. Про це йдеться у тексті судового рішення судді Катерини Севастьяненко.

«Поновити на посаді командира оперативної роти № 2 батальйону міліції громадської безпеки особливого призначення Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області з 06 листопада 2015 року», — зазначено в рішенні.

У позові обвинувачений просив визнати його звільнення незаконним та поновити на посаді. А також стягнути грошові кошти з держави за період так званого вимушеного прогулу. Суд погодив. Йдеться про суму 11 297 гривень. У рішенні вказано, що середній заробіток Шаповалова за день становив 6,10 грн (шість гривень десять копійок).

Справа, в якій Шаповалова обвинувачують, досі слухається у Подільському райсуді Києва. У обвинуваченні йдеться про організацію перевищення влади та службових повноважень, внаслідок чого загинули та отримали тілесні ушкодження протестувальники під час подій Революції Гідності. Шаповалов був командиром підрозділу силовиків, у зоні дій якого стались вбивства протестувальників, вважає слідство.

Шаповалову інкримінують також протидію мирним акціям і незаконне поводження зі зброєю.

Віктор Шаповалов перебував під вартою з 2015 року. Проте, торік Київський апеляційний суд пом’якшив запобіжний захід Шаповалову на нічний домашній арешт без носіння браслету. Підставою для ухвалення такого рішення став так званий «Закон Савченко».

Хід судового розгляду на цей час

Подільський суд Києва у середу, 9 грудня, відклав слухання у даному провадженні.

На засіданні Шаповалов мав бути присутнім по відеоконференцзв’язку із суду Харкова, адже минулого разу Подільський суд задовольнив його клопотання.

«Він зараз знаходиться в харківському суді. Але, як повідомили з суду, відеоконференції там наразі не проводять», — заявила адвокатка Шаповалова.

На сайті Московського районного суду Харкова ще 3 грудня розмістили повідомлення про те, що, згідно з рішенням зборів суддів цієї установи, суд не проводить слухання окрім термінових, оскільки у них запроваджено особливий режим через пандемію коронавірусу.

Прокурор Євгеній Кожедуб заявив в суді 9 грудня, що бажає, аби обвинувачений прибув на наступне засідання особисто.

Представниця потерпілого Юлія Науменко наголосила:

«Оголошення на сайті суду з’явилося ще 3 грудня. Тому у нього був час, щоб повідомити Подільський суд про неможливість брати участь у відеоконференції».

Зрештою, суд відклав засідання на 21 грудня. Окрім того, суддя ухвалив зобов’язати Шаповалова прибути особисто на наступне слухання.

Потерпілі у судовому засіданні 9 грудня висловили обурення у зв’язку з тим, що суд відклав розгляд. А також через те, що Шаповалов фактично не виконав свій обов’язок щодо явки у судове засідання.

Потерпілий Олександр Тимошенко

Представниця потерпілих Юлія Науменко у коментарі Watchers висловила сподівання, що наступне судове засідання відбудеться.

«На мій погляд, це було помилкове рішення здійснювати відеоконференцію. Минулого разу представники потерпілих попереджали, що засідання може бути зірвано. Шість днів оголошення на сайті суду було, і Шаповалов,думаю, весь цей час знав, що трансляцію не буде забезпечено. Сьогодні зірвався допит одного з важливих свідків. Шаповалов, думаю, буде використовувати будь-яку можливу обставину, аби затягувати розгляд справи», — зауважила вона.

За її словами, якщо суд зобов’яже Шаповалова з’явитись на слухання, а він — не виконає рішення, то можна буде ставити питання щодо зміни йому запобіжного заходу.

Обвинувальний акт у цій справі передали до суду ще 21 грудня 2015 року. З того часу в суді встигли оголосити обвинувальний акт та допитати частину потерпілих.

Прокуратура інкримінує Шаповалову низку злочинів, серед яких — перевищення службових повноважень, що призвело до тілесних ушкоджень і вбивств трьох активістів в Кріпосному провулку під час Революції Гідності 18 лютого 2014 року. Шаповалов керував підрозділом “Беркуту”, який здійснював силовий розгін у цій місцевості 18 лютого.

Всі троє загиблих у Кріпосному провулку протестувальників померли від вогнепальних поранень. Володимир Кіщук (Димер, Київська область) — отримав вогнепальне поранення в голову. Киянин Сергій Шаповал — в область грудей, живота, передпліччя, наскрізні поранення в печінці. Ігор Сердюк був поранений в область носа (згідно з висновками експертизи в обвинувальному акті, озвученому на попередніх засіданнях).

Шаповалова також звинувачують у незаконному поводженні зі зброєю. Адже, за словами прокурора, під час затримання у нього виявили набої.

Текст: Аліна Кондратенко

Редакторка: Ольга Худецька

Команда видання «Інсайдер», яке закрилось наприкінці березня, доєдналася до команди Лабораторії законодавчих ініціатив і готує до запуску сайт нового проекту — Watchers.

Ми продовжуємо писати на наші звичні теми і хочемо висвітлювати їх розвиток, не відкладаючи це до старту веб-майданчику.

Тому вже зараз наші матеріали доступні для читачів на сторінках соцмереж та публікаційних платформ.

Як і раніше, ми висвітлюємо резонансні суди та розслідування силовиків, кейси з судової та правоохоронних систем, справи Майдану, аналізуємо та опублічнюємо поліцейське свавілля, ведемо репортажі з місця подій та текстові трансляції унікальних судових засідань, пірнаємо у складні теми до підводної частини айсбергу та докопуємось до їх суті.

Ви можете знайти нас тут:

--

--

Watchers Media
Watchers Media

Written by Watchers Media

Медійний проєкт “Watchers”. За підтримки Лабораторії законодавчих ініціатив

No responses yet