Обвинувачений у організації розгону Майдану отримає майже 5 тис євро за рішенням ЄСПЛ

Watchers Media
3 min readMay 30, 2023

--

Йдеться про ексочільника СБУ Києва Олександра Щеголєва, який втік з України після початку великої війни

обвинувачений у організації штурму Майдану, колишній очільник управління СБУ в місті Києві Олександр Щеголєв (праворуч) з адвокатом Валентином Рибіним (ліворуч)

Колишній очільник управління Служби безпеки України в місті Києві — Олександр Щеголєв — отримає 4750 євро за рішенням, ухваленим Європейським судом з прав людини (ЄСПЛ) 2-го березня 2023-го року.

Текст рішення є у розпорядженні редакції Watchers.

Олександра Щеголєва звинувачують в організації штурму Майдану в ніч з 18-го на 19-го лютого 2014-го року. В результаті цих подій у центрі Києва згорів Будинок профспілок, близько 10 протестувальників убиті, десятки були поранені. За інформацією слідства, до планування операції були причетні посадовці МВС та СБУ Києва, зокрема — Щеголєв.

Рішення про компенсацію

2-го березня 2023-го року ЄСПЛ виніс рішення на користь Олександра Щеголєва.

Його скаргу в суді представляв адвокат Кирило Легких.

За підсумками розгляду суд констатував порушення пункту 3 статті 5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод («Кожен, кого заарештовано або затримано має негайно постати перед суддею чи іншою посадовою особою, якій закон надає право здійснювати судову владу, і йому має бути забезпечено розгляд справи судом упродовж розумного строку або звільнення під час провадження. Таке звільнення може бути обумовлене гарантіями з’явитися на судове засідання») через «надмірно тривале тримання під вартою під час досудового слідства».

Також у ЄСПЛ вирішили, що було також порушено пункт 1 статті 6 Конвенції («Кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов’язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення») у зв’язку з «надмірною тривалістю кримінального провадження».

Відтак Україна має сплатити Щеголєву 4750 євро компенсації.

Втеча і розшук

Шевченківський райсуд Києва 18-го травня 2022-го оголосив Олександра Щеголєва у міжнародний розшук, адже той втік з України. Провадження у справі зупинено до розшуку підсудного.

Слухання про організацію так званої «антитерористичної операції» у центрі Києва (18 лютого 2014-го) тривали впродовж кількох років. Суд перебував на стадії допиту свідків.

Спершу Щеголєв знаходився під вартою, в подальшому суд поступово пом’якшував йому запобіжний захід. Так, у червні 2019-го Шевченківський районний суд Києва відпустив Олександра Щеголєва під домашній арешт. А у жовтні того ж року знову пом’якшив йому запобіжний захід, відпустивши з домашнього арешту під особисте зобов’язання.

Прокурори неодноразово наголошували під час розгляду клопотань щодо запобіжного заходу на ризиках переховування та втечі Щеголєва.

Зазначимо, одним з адвокатів Щеголєва був Валентин Рибін, якого, як ми писали раніше, Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури Тернопільської області 2-го вересня 2022-го року позбавила права займатися адвокатською діяльністю.

Це сталося завдяки скарзі громадянина Андрія Фортуненка, який посилався на допис Рибіна у Facebook від 19-го березня поточного року. Із змісту допису випливає, що Рибін ймовірно очікував запровадження рашистського режиму в Україні.

Текст, фото: Аліна Кондратенко

Редакторка: Ольга Худецька

Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.

Ви можете знайти нас тут:

--

--

Watchers Media

Медійний проєкт “Watchers”. За підтримки Лабораторії законодавчих ініціатив