Суд через три роки таки почав розгляд справи харківського ексберкутівця Садовніченка

Watchers Media
6 min readOct 21, 2021

--

Ігор Садовніченко з 2015 року досі у розшуку

Ігор Садовніченко

Печерський райсуд Києва у середу, 20 жовтня, почав судовий розгляд по суті справи, у якій обвинуваченим є колишній беркутівець Ігор Садовніченко.

Про це інформує Watchers із зали суду.

Садовніченко — колишній інспектор автотранспортного взводу батальйону «Беркут» в Харківській області.

Його обвинувачують у перевищенні влади або службових повноважень, які супроводжувалися насильством або погрозою застосування насильства, застосуванням зброї чи спеціальних засобів або болісними і такими, що ображають особисту гідність потерпілого, діями, за відсутності ознак катування (ч. 2 ст. 365 КК України) на виконання злочинного наказу або розпорядження (ч. 4 ст. 41 ККУ).

Так офіційно кваліфікують жорстоке побиття активіста Владислава Загоровка, який нині є потерпілим у справі.

Зазначимо, Ігор Садовніченко перебуває у розшуку з 2015 року. Станом на 2021 рік діє ухвала суду про дозвіл на його затримання з метою приводу. Це означає, що Садовніченка затримають і доставлять до суду щойно він перетне український кордон. Розгляд справи відбувається у формою спеціального судового провадження (in absentia), відомого як “заочний розгляд”.

Били ногами по голові зв’язаного майданівця

За даними слідства, Ігор Садовніченко брав участь у розгоні протестувальників 1 грудня 2013 року під час Революції Гідності.

Прокурор Андрій Нескородяний 20 жовтня оголосив короткий виклад обвинувального акту. У документі йдеться зокрема про те, що Садовніченко жорстоко побив ногами Загоровка, завдавши удари по голові та тулубу.

«[Потерпілий при цьому] не чинив протиправних дій стосовно громадян та самого працівника правоохоронного органу», — зачитав прокурор.

Прокурори у справі. Фото: Герман Крігер

Слідство встановило, що 1 грудня ввечері разом із іншим невстановленим працівником «Беркуту» Садовніченко наніс близько 6-ти ударів гумовим кийком ПР-73 та ногою в різні частини тіла та по голові потерпілому Загоровку, у якого в цей час були скріплені за спиною кайданками руки.

Відео з побиттям затриманих майданівців “Беркутом” у дворі Адміністрації президента 1 грудня 2013 року вдалось зняти Володимиру Тищенку. За його словами, коли силовики пішли у наступ, він якраз допомагав пораненому, і таким чином опинився в тилу “беркутівців”, коли ті пробігли повз нього. Тищенко зробив вигляд, що він міліціонер у цивільному, і відзняв побиття майданівців.

“Накинув на себе капюшон і стояв біля стінки та тримав телефон біля вуха — створював вигляд, що щось комусь доповідаю російською, а іншим телефоном, який ледь виглядав з кишені, знімав ці катування”, — розповів він в описі до опублікованого відео.

На відео видно не один епізод побиття: б’ють не лише Загоровка, і участь у цьому бере не лише Садовніченко, це була досить масова практика.

Свідок з “Беркута”

На слуханні встигли допитати свідка — ексберкутівця Андрія Єфіміна, який прийшов у суд із адвокаткою. На час допиту йому вирішила надавати правову допомогу Катерина Юсупова.

Довідково: Юсупова була захисницею харківського беркутівця Віктора Шаповалова, який нині переховується від суду та слідства.

Примітно, що Андрій Єфімін — колишній підлеглий Віктора Шаповалова. Єфімін отримав вирок ще у 2016 році. Його засудили за перевищення службових повноважень, а саме за побиття Сергія Дідича, сотника івано-франківської сотні «Свободи». Суд встановив, що беркутівець Єфімін завдав нищівного удару по голові кийком активісту Дідичу, який намагався утекти в цей момент з-під коліс вантажівки. У результаті Дідич таки потрапив під авто і загинув.

Андрій Єфімін. Фото: Герман Крігер

Подільський суд Києва вирішив покарати Андрія Єфіміна умовним строком: 5 років позбавлення волі з випробувальним терміном у 3 роки. Також на 3 роки Єфіміну заборонено було займати посади в силових структурах. Суддя Олена Павленко задовольнила цивільний позов дружини Сергія Дідича, стягнувши з МВС компенсацію моральної шкоди в розмірі 200 000 грн.

Зараз Андрій Єфімін на волі.

Під час допиту 20 жовтня Єфімін розповів: в часи Майдану працював у харківському батальйоні «Беркут».

«Садовніченко — мій колишній колега. Владислав Лукаш (ще один обвинувачений; екскомандир харківського «Беркуту») же був командиром нашого батальйону тоді», — зазначив він.

За його словами, в часи Майдану близько 80-ти людей були відряджені до Києва з Харкова з офіційним завданням: «забезпечувати громадський порядок».

Одночасно з допитом свідка суд переглянув відеозапис, на якому обвинувачений Садовніченко, за твердженням прокуратури, б’є ногами потерпілого.

Свідок спершу заявив, що особа на відеозаписі дійсно схожа на обвинуваченого.

В подальшому захисник Садовніченка — Олександр Байдик — кілька разів перепитав свідка, чи впевнений той, що на відео його підзахисний. Відповіді свідка з цього приводу були загалом ствердними, але до певної міри ухильними та не дуже чіткими.

Видання припускає, що ймовірною причиною розмито-ствердного формату відповідей Єфіміна під присягою було небажання чи острах свідчити проти співслужбовця, порушуючи таким чином негласну міліцейську солідарність.

Адвокат Байдик також представляє в судах інтереси президента-втікача Віктора Януковича.

Потерпілий: після ударів по голові вже не пам’ятаю, що було далі

Суд 20 жовтня встиг допитати ще й потерпілого Владислава Загоровка, мешканця Броварів. Він — багатодітний батько, який після жорстокого побиття тодішніми правоохоронцями здобув інвалідність.

На слухання потерпілий прибув з дружиною. Остання під час допиту чоловіка не могла стримати сліз, вочевидь, через спогади про болісні для її родини події. Коли суддя Віта Бортницька вирішила запитати Загоровка, чи не був той п’яним, коли приїхав на Майдан, його дружина схопилась рукою за серце.

Суд 20 жовтня допитав потерпілого Владислава Загоровка. Фото: Герман Крігер

Потерпілий на допиті зазначив, що під час подій Майдану працював у фірмі «Енглер». Втім, Загоровка звільнили, дізнавшись про його активну участь у протестних рухах.

«Десь о 16-ій годині [1 грудня 2013 року] я приїхав в місто Київ на віче на Майдан. Я приїхав трохи запізно, бо довго не міг дістатися з Броварів. Далі натовп перемістився до вулиці Банкової, де беркутівці не пропускали мітингувальників. «Беркут» кийками та руками бив усіх підряд. Вони застосовували світлошумові гранати та сльозогінний газ. Одна з таких гранат потрапила мені під ноги, [спричинивши ушкодження]. Інші активісти, щоб прибрати мене із зони ураження, завели у невеликий дворик», — зазначив Загоровко.

Він розповів, що в тому дворику двоє беркутівців його і затримали.

«Вони [беркутівці] мене попід руки завели у двір Адміністрації президента,поклали обличчям на землю. Потім, десь через півгодини, підійшли десь троє з їх числа і почали обшукувати. А потім, певно, розізлившись, що нічого не знайшли, почали мене бити. Після ударів по голові я вже навіть не дуже пам’ятаю, що було далі», — зауважив він.

Потерпілий впізнав обвинуваченого на відео, яке переглянув суд.

«У мене внаслідок побиттів були поламані ребра, забите око та голова. Усі їх удари були прицільні: по голові та по корпусу», — розповів потерпілий суду.

Він пригадав, що під час протестних акцій його неодноразово обшукували і міліціонери без форми. Один з них, зауважив потерпілий, забрав у нього посвідчення батька багатодітної родини. Згодом, на прохання повернути, у грубій формі ткнув документом в обличчя.

Потерпілий зауважив, що подав цивільний позов на відшкодування матеріальної та моральної шкоди.

Обвинувальний акт у цій справі надійшов до Печерського райсуду Києва ще 27 листопада 2018 року. З того часу тривали спроби провести підготовче засідання у справі. Для того, щоб почати розгляд по суті і спробувати засудити ексберкутівця заочно, прокуратура мала отримати дозвіл суду на проведення спеціального судового провадження. Суд дав такий дозвіл 2 листопада 2020 року.

Розгляд справи продовжать 4 листопада цього року.

Текст: Аліна Кондратенко

Редактор: Ольга Худецька

Команда видання «Інсайдер», яке закрилось наприкінці березня 2020-го, доєдналася до команди Лабораторії законодавчих ініціатив і готує до запуску сайт нового проекту — Watchers.

Ми продовжуємо писати на наші звичні теми і хочемо висвітлювати їх розвиток, не відкладаючи це до старту веб-майданчику.

Тому вже зараз наші матеріали доступні для читачів на сторінках соцмереж та публікаційних платформ.

Як і раніше, ми висвітлюємо резонансні суди та розслідування силовиків, кейси з судової та правоохоронних систем, справи Майдану, аналізуємо та опублічнюємо поліцейське свавілля, ведемо репортажі з місця подій та текстові трансляції унікальних судових засідань, пірнаємо у складні теми до підводної частини айсбергу та докопуємось до їх суті.

Ви можете знайти нас тут:

--

--

Watchers Media
Watchers Media

Written by Watchers Media

Медійний проєкт “Watchers”. За підтримки Лабораторії законодавчих ініціатив

No responses yet