Хрестили автозак, цілували руки: як проходило слухання запобіжного заходу для Паші “Мерседеса”

Watchers Media
6 min readJul 17, 2023

Загальна вартість майна, яке належить митрополиту, складає понад 63 млн гривень

Митрополит Павло Лебідь (ліворуч) під час засідання Солом’янського райсуду Києва 14-го липня. Фото: Аліна Кондратенко, Watchers

У березні 2022 року, на початку великої війни, митрополит УПЦ МП Павло Лебідь, відомий також як “Паша Мерседес”, дав інтерв’ю одному з телеканалів, де заперечив збройну агресію росії, а війну назвав “громадянським конфліктом, який триває з 2014 року”, повторюючи тим самим тези російської пропаганди. Лебідь також заперечив існування України як суверенної держави.

Наступного дня йому повідомили про підозру українські слідчі. За більш ніж рік потому, 13-го липня 2023, після перекваліфікації, він отримав нове повідомлення про підозру за двома статтями:

  • ч. 2 ст. 161 (порушення рівноправності громадян залежно від їх релігійних переконань вчинене службовою особою повторно);
  • ч. 3 ст.436–2 (виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії рф проти України за вчинене службовою особою повторно).

А вже наступного дня, у п’ятницю 14-го липня суддя Вікторія Жовноватюк з Солом’янського райсуду Києва відправила митрополита УПЦ (МП) Павла Лебідя під варту із заставою у 33 мільйони 300 тисяч гривень, посиливши раніше обраний йому запобіжний захід.

Watchers спостерігали за перебігом судового засідання, а також поспілкувалися з вірянами, які прийшли на підтримку свого кумира, і з самим митрополитом.

Група підтримки: пісні, хрести та ікони

У п’ятницю, 14 липня, перед початком слухання під будівлею суду зібрались близько ста вірян в надії, що їх пропустять на засідання. Вони оточили вхід до суду та сперечалися із судовою охороною, а також співали церковні пісні російською мовою. Проте всередину пускали лише учасників процесу та представників ЗМІ.

Віряни УПЦ (МП) зібрались під Солом’янським райсудом Києва, де 14-го липня відбувалось судове засідання у справі митрополита Павла. Фото: Аліна Кондратенко, Watchers

Серед вірян були люди, які прийшли з іконами та хрестами. Вони постійно носили їх з собою.

Проте окрім представників ЗМІ на засідання такизмогли потрапити наближені до митрополита особи — близько півдесятка людей. Серед них був і чоловік, який фільмував процес слухання усі 8 годин.

Віряни невпинно співали молитовні пісні, їх було чути навіть у залі суду. Вони також заздалегідь встановили ікони на вікно того залу, де відбувався процес. Ікони поставили з зовнішньої сторони вікна.

Віряни УПЦ (МП) співають під Солом’янським райсудом Києва, де 14-го липня відбувалось засідання у справі митрополита Павла. Фото: Аліна Кондратенко, Watchers

В перервах, коли підозрюваний виходив з будівлі суду, вірні послідовники з ейфорією зустрічали його, цілували руки та хрестилися.

Віряни УПЦ (МП) зустрічають митрополита Павла під Солом’янським райсудом Києва, де 14-го липня відбувалось засідання у його справі

Watchers зверталися за коментарем до групи підтримки підозрюваного, аби вони розповіли, чому прийшли підтримати Павла. Вони стверджували, що він «генетичний українець» і «справжній святий». Віряни переконані: Павла нібито «незаконно переслідують».

Одна з вірянок пояснила, навіщо митрополиту Павлу його авто Mercedes. На її думку, митрополит постійно ризикує здоров’ям у зоні відчуження, через що заслуговує мати дорогу автівку.

«Під Чорнобилем абсолютно сильна радіація. Митрополит Павло постійно там, постійно молиться. А ви його спитали, як його здоров’я? А ви спитали? Так от, йому й повинен бути Mercede», — заявила жінка.

Порушив покладені раніше обовʼязки

Прокурор Євген Залістовський 14-го липня просив змінити митрополиту запобіжний захід з домашнього арешту на тримання під варту.

Він аргументував це зокрема тим, що митрополит порушив покладений на нього судом обовʼязок утримуватися від спілкування зі свідками у провадженні. Так, слідство встановило, що митрополит продовжував спілкуватися зі свідком Олексієм Бондаренком (його позаштатний помічник). Зафіксовано щонайменше 9 їх розмов.

Прокурор Євген Залістовський у Солом’янському райсуді Києва 14-го липня

Щодо ризиків прокурор зазначив: на даний час проведено не всі слідчі дії, є підстави вважати, що митрополит буде вживати заходи щодо знищення доказів у разі обрання більш мʼякого запобіжного заходу. Також є вірогідність, що підозрюваний впливатиме на свідків та потерпілих шляхом підкупу, примусу або погроз, додав прокурор.

Залістовський також просив долучити документи, які підтверджують майновий стан Павла. Загальна вартість майна, яка належить Павлу Лебедю, складає понад 63 млн гривень.

«Ви помилились, прокурор! У мене немає нічого», — вигукнув підозрюваний. Митрополит звертався до прокурора лише на імʼя, називаючи його «Женя».

Держобвинувач повідомив: у березні 2022-го підозрюваний висловлював тези, що оцінюються слідством як розпалювання ворожнечі. Слідство зафіксувало деякі телефонні розмови підозрюваного і навело уривки в суді.

В розмові з Галиною Філіповою (працівниця трапезної у Лаврі) він казав: «..Всє друг друга бʼють в Тєрнополє. І всєх отдають прямо на фронт. Вся бандеровщіна там будєт процвєтать.».

В розмові з Олександром Чмирем: «Ну свои принесут больше вреда, чем чужие. Пришли сегодня.. и кричат: «слава Украине».

У розмові із ще однією невстановленою особою Павло заявляв: «Там это все не Украина, будем говорить. Там все Польша, там Венгрия, а народ там далеко не украинский. Националисты это делают, поэтому..».

У розмові з Оксаною Носовою стверджував: «Потому что Америка бьется с россией до последнего украинца. А в Закарпатье вообще, говорят, страшный суд».

8-го травня 2022-го у розмові з ще однією особою він казав: «Польща хоче забрати нас усіх до Житомира. Румунія хоче забрати Чернівці. Польща вже хоче сьогодні все забрати..».

29-го березня 2023-го митрополит записав промову-відеозапис до своїх вірян. Там він закликав «бути розумними» і, як випливає з контексту, виступив проти обʼєднання з ПЦУ.

У інтервʼю каналу «Новини Live» у березні 2023-го року він заперечив збройну агресію проти України, представивши війну як «внутрішній громадянський конфлікт».

Митрополит Павло: «хочу бути громадянином неба»

Підозрюваний заявив, що не знає людини на прізвище Бондаренко. Таким чином він заперечив розмови з свідком у справі, якого слідство вважає помічником Павла Лебідя. Також митрополит стверджував, що ніколи не розмовляв російською мовою.

Підозрюваний митрополит Павло виступає у Солом’янському райсуді Києва 14-го липня

«Те, що сьогодні говорить прокурор, це просто брєд, вибачте. Я хочу бути громадянином неба. Поганий громадянин землі ніколи не буде громадянином неба», — заявив він.

Він переконаний: його судять нібито за відмову визнати Епіфанія, предстоятеля Православної церкви України.

«Коли мене спитали, чи визнаю я Епіфанія. Я кажу “ні”. Бо вже є два розколи. Я його не визнаю ніколи. Я не закликаю людей до перевороту державного. Я закликаю зробити переворот в душі та покаятись», — заявив митрополит.

Він переконував суд, що не є проросійським.

«Я не зробив нічого того, що сказав прокурор. Певно [він сказав це], тому що в церкві ніколи не бував. Я ніколи не був на стороні агресора і ніколи не буду. Я ніколи не підтримував путіна»,- переконував митрополит.

Проте у розмові з Watchers Павло Лебідь сказав, що не вважає російську федерацію агресором, бо «в нього там живе сестра».

Адвокат Микита Чекман натомість заявив: його підзахисний не є службовою особою.

«Він духовний та релігійний діяч, максимум керівник. А взагалі — намісник монастиря», — повідомив він.

Він наголосив: у митрополита Павла слабке здоровʼя, тому йому «не можна в СІЗО».

Варта із заставою

Близько 22:00 суддя оголосила своє рішення. Ним суддя Жовноватюк відправила Павла Лебедя під варту із альтернативою застави в 33 мільйони гривень до 14-го серпня 2023-го.

У разі внесення застави на митрополита буде покладено наступні обовʼязки:

  • Носити електронний засіб контролю;
  • Прибувати до слідчого, прокурора та судді за першої вимоги;
  • Не залишати місце проживання без повідомлення слідчого;
  • Утриматися від спілкування із потерпілими та свідками.

Невдовзі після завершення судового засідання Павла Лебедя вивезли з будівлі суду в сторону СІЗО. Водночас віряни зібрались біля виїзду з суду, аби провести митрополита. Це дійство супроводжувалося співом церковних пісень російською мовою. Віряни хрестили автомобіль, який вивозив Павла, зі словами: «Христос Воскрєсє».

Що передувало

Раніше, 1-го квітня 2023-го, СБУ повідомила Павлу (Лебедю) першу підозру за двома статтями: розпалювання міжрелігійної ворожнечі (ч.1 ст. 161 ККУ) та поширення матеріалів, які виправдовують російську агресію (ч.1 ст. 436–2 ККУ).

У СБУ уточнили: Лебідь у своїх публічних виступах неодноразово ображав релігійні почуття українців, принижував погляди вірян інших конфесій і намагався сформувати ворожі настрої до них, а також робив заяви, котрі виправдовували чи заперечували дії країни-агресора.

Текст, фото: Аліна Кондратенко

Редакторка: Ольга Худецька

Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.

Ви можете знайти нас тут:

--

--

Watchers Media

Медійний проєкт “Watchers”. За підтримки Лабораторії законодавчих ініціатив