Обвинувачений в організації вбивства журналіста Сергієнка отримає 10 тис євро за рішенням ЄСПЛ
Вадим Мельник скаржився до ЄСПЛ зокрема на неналежну медичну допомогу у СІЗО
Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) 15-го вересня ухвалив рішення на користь Вадима Мельника, обвинуваченого в організації вбивства журналіста Василя Сергієнка.
Текст рішення є у розпорядженні Watchers.
Суд вирішив, що Україна має сплатити Мельнику 10 тисяч євро в якості матеріальної шкоди.
Вадим Мельник — один з п’яти фігурантів справи щодо вбивства журналіста з Черкащини Василя Сергієнка в період Революції Гідності та початку російської агресії у Криму та на українському Сході.
ЄСПЛ пішов назустріч Мельнику
У скарзі до Європейського суду з прав людини Мельник заявив: не мав доступу до належної медичної допомоги під час утримання в СІЗО.
Він скаржився також на:
- утримання у металевій клітці під час судових засідань у 2017–2018 роках;
- на начебто свавільне «повторне затримання» слідчим 30-го травня 2017-го року;
- на нібито необґрунтоване утримання його під вартою під час досудового розслідування;
- на неналежний розгляд українськими судами скарги щодо законності його затримання у 2017-му році;
- на відсутність незалежності українських судів під час розгляду питання щодо утримання його під вартою на досудовому слідстві.
Після дослідження матеріалів суд дійшов висновку про:
- порушення статті 3 Конвенції («Нікого не може бути піддано катуванню або нелюдському чи такому, що принижує гідність, поводженню або покаранню»);
- пункту 1 статті 5 Конвенції («право на свободу та особисту недоторканність»);
- пункту 3 статті 5 Конвенції у зв’язку з позбавленням заявника свободи з 16-го травня 2017-го року до 22-го серпня 2019-го року («розгляд справи судом упродовж розумного строку або звільнення під час провадження»).
Разом з тим в ЄСПЛ вважали: порушення пункту 4 статті 5 Конвенції («Кожен, кого позбавлено свободи внаслідок арешту або тримання під вартою, має право ініціювати провадження, в ході якого суд без зволікання встановлює законність затримання і приймає рішення про звільнення, якщо затримання є незаконним») не було.
Врешті-решт суд ухвалив: сплатити Вадиму Мельнику 10 000 євро в якості відшкодування моральної шкоди.
«Враховуючи, що тримання підсудних у металевих клітках під час судових засідань було стандартною практикою в Україні, яка не передбачала здійснення оцінки існування будь-яких реальних і конкретних ризиків для безпеки у залі суду, Європейський суд встановив порушення статті 3 Конвенції у зв’язку з триманням заявника 20-го липня 2018-го року у металевій клітці під час судового засідання», — вважали у ЄСПЛ.
Суд втім відхилив скарги Мельника на неналежну медичну допомогу, а також на відсутність незалежності національних судів, як необґрунтовані.
Справа про вбивство журналіста
Українське слідство вважає Мельника організатором вбивства. Тоді як Володимира Горбенка, Валентина Завражина та Романа Недибалюка звинувачують у виконанні викрадення, Володимира Воронкова — у виконанні вбивства.
Замовником вбивства друг Василя Сергієнка — Олег Собченко — називав місцевого аграрного олігарха Геннадія Бобова. Під час обшуків у справі Сергієнка на об’єктах, які афільовані з Бобовим, було знайдено автомати, які видавали тітушкам з бази МВС 20 лютого 2014 року після розстрілу на Майдані, коли планувалась остаточна зачистка мітингувальників.
Справа, де фігурує Мельник, з червня 2019-го року слухалася в Городищенському суді Черкаської області. За весь час розгляд практично не просунувся.
Через це прокуратура та сторона потерпілих просили змінити підсудність у справі, тобто скерувати її на розгляд до столиці. І вже 6-го липня 2021-го року Верховний суд задовольнив клопотання представниці потерпілих Євгенії Закревської та прокурорки Юлії Малашич про зміну підсудності у справі. Суд передав провадження з Городищенського суду Черкаської області до Дарницького райсуду Києва.
Василь Сергієнко був учасником «Автомайдану» й активістом партії «Свобода». 4-го квітня 2014-го року його викрали з будинку в місті Корсунь-Шевченківський Черкаської області.
Чоловіка при викраденні побили і поранили ножем. Потім вивезли у ліс, де катували. Тіло журналіста виявили по гарячим слідам пошукова група з числа друзів викраденого на чолі з Олегом Собченко. Його знайшли в лісі за 15 км від Корсуня-Шевченківського з численними слідами тортур.
Пізніше, 24 січня 2023 року, Собченко загинув під Вугледаром, захищаючи Україну від російських окупаційних військ.
Представниця потерпілих Євгенія Закревська захищає Україну у складі 92-ї окремої механізованої бригади.
Текст: Аліна Кондратенко
Редакторка: Ольга Худецька
Команда видання «Інсайдер», яке закрилось наприкінці березня 2020-го, доєдналася до команди Лабораторії законодавчих ініціатив і готує до запуску сайт нового проекту — Watchers.
Ми продовжуємо писати на наші звичні теми і хочемо висвітлювати їх розвиток, не відкладаючи це до старту веб-майданчику.
Тому вже зараз наші матеріали доступні для читачів на сторінках соцмереж та публікаційних платформ.
Як і раніше, ми висвітлюємо резонансні суди та розслідування силовиків, кейси з судової та правоохоронних систем, справи Майдану, аналізуємо та опублічнюємо поліцейське свавілля, ведемо репортажі з місця подій та текстові трансляції унікальних судових засідань, пірнаємо у складні теми до підводної частини айсбергу та докопуємось до їх суті.
Ви можете знайти нас тут:
- Facebook: https://www.facebook.com/watchersdotmedia/
- Telegram: https://t.me/watchers_media
- Твіттер: https://twitter.com/Watchers_media1