«Я не хочу відповідати»: як в Ірпені судять російського десантника Мєдвєдєва

Watchers Media
5 min readJul 24, 2023

18-го липня суд вчергове залишив Андрєя Медведєва під вартою, проте до розгляду по суті не перейшов

Обвинувачений росіянин Андрєй Мєдвєдєв в Ірпінському міському суді 18-го липня

Ірпінський міський суд Київської області 18-го липня продовжив арешт російського десантника з Пскова Андрєя Мєдвєдєва, але до розгляду по суті справи так і не перейшов. Про це інформує Watchers із зали суду.

33-річний росіянин Андрєй Мєдвєдєв вдерся до Ірпеня у складі розвідувального взводу 1-го парашутно-десантного батальйону 104-го гвардійського десантно-штурмового полку. Тоді він був на посаді старшого стрільця-розвідника.

Нині його обвинувачують у кількох епізодах воєнного злочину, скоєного в на той момент окупованій частині Ірпеня в березні 2022-го року.

За даними слідства, Мєдвєдєв імітував розстріл двох цивільних чоловіків, здійснивши декілька пострілів над їх головами. У той момент потерпілі, за його наказом, стояли на колінах притуливши голови один до одного. Це відбувалося на території Ірпінського військового госпіталю.

Окрім того, прокуратура вважає, що саме Мєдвєдєв вдерся до домоволодіння в Ірпені, де побив чоловіка, який лежав на підлозі, а також імітував його вбивство, здійснюючи постріли поряд з головою. В подальшому обвинувачений Медведєв вивів потерпілого з будинку, імітуючи його розстріл, здійснив дві черги пострілів з однієї та іншої сторони чоловіка.

Дії Мєдвєдєва прокуратура вважає порушенням законів та звичаїв війни, яке виявилось у жорстокому поводженні з цивільними.

У судовій справі проти Мєдвєдєва нині троє потерпілих.

Відповідати журналістам не захотів

18-го липня розгляд справи проти Мєдвєдєва мав розпочатись по суті. Зала у зв’язку з цим була повна журналістів.

Ось Мєдвєдєва заводять двоє українських правоохоронців, супроводжуючи до скляного боксу. Він, кульгаючи та тримаючись за милиці, прямує на своє місце. На його руці немає одного пальця, а нога травмована з того бою, в якому він потрапив у полон до ЗСУ.

Обвинувачений росіянин Андрєй Мєдвєдєв в Ірпінському міському суді 18-го липня

У боксі Мєдвєдєв поводиться напрочуд спокійно і зверхньо розглядає присутніх. Його погляд затримується на тих, хто сидить зовсім поруч до скляної клітки. Він дивиться прямо у камери телефонів журналістів. Потім з ледь помітною усмішкою переводить погляд на свою перекладачку.

На запитання журналістів він тихо сказав російською: «я не хочу отвечать» (Пер.: “Я не хочу відповідати”). Пояснити своє мовчання теж відмовився. Під прицілом камер та пильної уваги ЗМІ він сидів, опустивши очі. Питання щодо їжі та умов утримання змусили його проявити деяку активність, і він сказав: «приходите в СИЗО, я все покажу»(Пер.: “Приходьте у СІЗО, я все покажу”).

Підсудний не захотів відповідати на питання про те, чому він прийшов вбивати українців, чи шкодує він про свій вчинок та врешті-решт, чи хоче на обмін.

Слухання «на паузі»

У вересні 2022-го року, під час бойових дій на Херсонському напрямку, Мєдвєдєва затримали учасники сил безпеки та оборони України. Вже у березні 2023-го обвинувальний акт щодо нього скерували до Ірпінського міського суду. З того часу тривають спроби почати судовий розгляд.

У травні, під час підготовчого засідання, підсудний просив про колегіальний розгляд його справи (трійкою суддів), адже йому інкримінують тяжкий злочин. І суд задовольнив його клопотання. У червні на засідання не прийшов адвокат Мєдвєдєва із центру безоплатної правової допомоги Кирило Шурхно через зайнятість у інших справах.

18-го липня безоплатний адвокат знову не зʼявився, не повідомивши суд про причини своєї неявки. Відтак колегія суддів знову не змогла перейти до розгляду цієї справи по суті.

Щодо тримання під вартою не заперечував

Прокурорка Віта Блаженко 18-го липня наголосила на необхідності продовжити строк дії запобіжного заходу окупанту. Тому суд викликав іншого захисника із центру безоплатної правової допомоги, аби право на захист росіянина було забезпечено, згідно до норм законодавства.

Прокурорка просила продовжити термін утримання Мєдвєдєва під вартою, посилаючись зокрема на ризики його переховування від суду та слідства.

«На даний час Мєдвєдєв знаходиться у якості військовополоненого. Непродовження йому запобіжного заходу може призвести до обміну його до російської федерації. Там він може переховуватись від органів слідства та суду. Може переховуватись, усвідомлюючи невідворотність покарання. Може незаконно впливати на свідків та потерпілих в цьому провадженні шляхом залякування, примусу та погроз», — сказала вона.

Захисник із центру безоплатної правової допомоги — Олександр Паламарчук — не заперечував, заявивши, що така позиція у його підзахисного.

Адвокат Олександр Паламарчук в Ірпінському міському суді 18-го липня

Зрештою суд залишив Андрєя Мєдвєдєва під вартою.

Що відомо про злочин

Слідство встановило: у березні 2022-го року єфрейтор збройних сил російської федерації, перебуваючи на посаді стрілка-розвідника 1 батальйону 104 полку 76 дивізії військової частини 32515, разом із командиром його відділення та іншими військовослужбовцями рф, вторглися на територію міста Ірпінь. Вони зайняли один із приватних будинків, де розгорнули штаб. Окупанти розграбували вказаний будинок та інші обійстя неподалік.

Вони мали «завдання» супроводжувати військову техніку, яка рухалася лісовою дорогою у напрямку міста Ірпінь, та «перевіряти» місцевих мешканців.

Під час проведення окупантами так званої «зачистки», вони вдерлися до одного з будинків, розташованого неподалік від їхнього «штабу». Там тоді перебували двоє чоловіків. Військові рф роздягнули їх, били та допитували. Потерпілими виявились охоронець і садівник, які працювали на території цього домоволодіння.

В подальшому один підсудний приставив пістолет до голови потерпілого та здійснив декілька пострілів поряд з його вухом, імітуючи розстріл. Люди благали їх не чіпати, запевняли, що вони цивільні та не беруть жодної участі в бойових діях. Окупанти продовжили знущання: вивели одного з чоловіків на вулицю та імітували його розстріл.

Познущавшись з місцевих, окупанти заборонили чоловікам виходити з будинку під загрозою смерті. Чоловіки не мали змоги дістати їжу та навіть воду. Лише через тиждень, після звільнення міста, чоловікам надали усю необхідну допомогу.

Слідство також встановило: Медведєв неодноразово брав участь у військових діях на території Сирії, Криму, Донецької, Луганської та інших областей України.

Текст, фото: Аліна Кондратенко

Редакторка: Ольга Худецька

Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.

Ви можете знайти нас тут:

--

--

Watchers Media

Медійний проєкт “Watchers”. За підтримки Лабораторії законодавчих ініціатив