Суд відправив Мангера та Левіна за ґрати на 10 років: як оголошували вирок

Watchers Media
6 min readJun 27, 2023

--

Рішення суду змусило обвинувачених висловлюватись нецензурно, а присутніх в залі аплодувати

Владислав Мангер та Олексій Левін зі своїми захисниками слухають вирок Дніпровського райсуду Києва у понеділок, 26-го червня/фото: Ольга Худецька

Дніпровський райсуд Києва у понеділок, 26-го червня, засудив до 10 років увʼязнення двох обвинувачених у справі смертельного нападу на Катерину Гандзюк, але за ґратами вони проведуть менший строк.

На лаві підсудних у цій справі був колишній голова Херсонської облради Владислав Мангер та його помічник Олексій Левін.

Вирок, який оголосила суддя Юлія Іваніна, викликав схвальну реакцію активістів, які 5 років ведуть боротьбу за покарання винних у смертельному нападі на молоду громадську діячку, та очікувано обурив обвинувачених, які отримали максимально можливі за цим звинуваченням строки.

Журналісти Watchers були присутні на оголошенні резолютивної частини вироку і спостерігали за подіями у залі суду.

Перед вироком: втомлені та сумні

За годину до початку засідання у понеділок, 26-го червня, біля суду, де очікувалось оголошення вироку, вже чергували наряди поліції. На слухання прийшли журналісти, друзі та рідні Каті Гандзюк і небайдужі громадяни. Проте групи підтримки Мангера не було. Раніше така зрідка зʼявлялась на слухання, — переважно на ті, де розглядали питання щодо продовження запобіжних заходів.

Дніпровський райсуд Києва виділив для проголошення вироку найбільшу залу. Проте і вона була вщент заповнена журналістами та вільними слухачами. Учасники руху «Хто замовив Катю Гандзюк?» прибули одними з найперших. На засідання приїхав і батько Катерини — Віктор Гандзюк.

Вільні слухачі та журналісти очікують вироку Дніпровського райсуду Києва у справі смертельного нападу на Катю Гандзюк/фото: Аліна Кондратенко

Розгляд почався з невеликою затримкою через запізнення адвоката Мангера — Олександра Шадріна. Коли судова охорона завела у зал обвинувачених, на їх обличчях читався розпач, втома та сум. Левін із своїм захисником Сергієм Севастьяновим щось жваво обговорювали, тоді як Владислав Мангер сидів спокійно, опустивши погляд. До зали суду він прийшов у картузі, декорованому прапором України та гербом. Він не знімав головного убору упродовж усього слухання. У цьому ж картузі Мангер був і під час першого засідання у цій справі — у 2020-му.

Владислав Мангер та Олексій Левін з адвокатами очікують оголошення вироку у Дніпровському райсуді Києва 26-го червня/фото: Аліна Кондратенко

Левін же прийшов на вирок у білій футболці. Тоді як на підготовче засідання свого часу зʼявився напівоголеним. Своє «вбрання» він пояснив тоді тим, що від нього нібито вимагали дати покази проти Мангера в обмін на переведення зі слідчого ізолятора СБУ в СІЗО. Левін, за його словами, відмовився, тому він був «ось такий». Активісти руху тоді назвали цей демарш «дешевим театром».

Вирок: 10 років тюрми

Суд, враховуючи можливість під час воєнного стану оголошувати короткий текст рішення, 26-го червня скористався нею. Суддя Юлія Іваніна оголосила резолютивну частину вироку за 15 хвилин. Проте наголосила кілька разів, що повний текст вироку учасники процесу отримають одразу після оголошення короткого тексту рішення.

Батько Катерини — Віктор Гандзюк, представниця потерпілих Ольга Веретільник, прокурори Олександр Сафарян, Ярослав Ущапівський та Андрій Синюк (зліва на право) слухають вирок Дніпровського райсуду Києва у понеділок, 26-го червня/фото: Аліна Кондратенко
Владислав Мангер та Олексій Левін з адвокатами слухають вирок Дніпровського райсуду Києва 26-го червня/фото: Аліна Кондратенко

Врешті-решт, суд визнав Владислава Мангера та Олексія Левіна винуватими та засудив до 10 років позбавлення волі кожного. Таким чином суд повністю задовольнив вимогу прокуратури, яка просила для них максимального покарання за інкримінованим звинуваченням.

Вирок набере законної сили після апеляційного оскарження. До того часу двоє обвинувачених залишаться у київському СІЗО.

Крім того, суд задовольнив в повному обсязі цивільні позови потерпілих: батька, матері та чоловіка Катерини. Так, з Мангера та Левіна солідарно стягнуто на користь трьох потерпілих 15 млн гривень.

1 млн 152 тис. грн. застави, яку раніше вніс за Мангера його колишній захисник Дмитро Ільченко, суд звернув в дохід держави. А саме на потреби Збройних Сил України, відправивши їх на спеціальний рахунок Нацбанку..

Суд не зняв арешт, накладений на майно Мангера, а саме на:

  • автомобіль BMW X5
  • земельну ділянку 1500 кВ м. (в частині 1/2, що належить Мангеру)
  • житловий будинок 270 квадратів (1/2, що належить Мангеру)
  • квартиру площею 71.5 кВ м. (1/2 що належить Мангеру)
  • частку в статутному капіталі ТОВ «Будресурс» в розмірі 50 % (1/2, що належить Мангеру)

Суд залишив і арешт, накладений на майно Левіна, — на частку в статутному капіталі ТОВ «Левіафан».

Цей арешт покликаний забезпечити можливість відшкодування моральної шкоди родині загиблої Катерини.

Реакція підсудних, їх захисту та присутніх

В момент, коли суддя зачитувала фразу «Мангера Владислава Миколайовича визнати винним», Мангер прокоментував це ледь чутно нецензурною лайкою, виголосивши: «та п*зд*ц».

Олексій Левін смиренно дослухав вирок суду до кінця, тоді як Мангер після проголошення про закриття засідання суду вигукнув: «Ваша честь, мені не зрозуміло, навіщо три роки ми слухалися?». Він потім додав, що суть рішення йому не зрозуміла. Вочевидь він залишився розчарований рішенням.

Вільні слухачі та активісти вибухнули оваціями на адресу судді, дослухавши вирок до кінця.

«Чого ви плескаєте? Невинну людину в тюрму посадили, а ви плескаєте. Розум треба мати хоч трохи», — відреагував Мангер на оплески із зали, різко перейшовши на російську. Він також звинуватив присутніх у “відпрацюванні грантів”.

Не стримував себе також і адвокат Мангера — Олександр Шадрін. Звертаючись до судді, він сказав, що не знає, як вона на себе буде дивитись тепер щодня у дзеркалі.

Присутні у судовій залі друзі загиблої Катерини у відповідь радили Шадріну “не плакати”, а Мангеру — “не нити”.

Один з прокурорів у справі — Андрій Синюк — повідомив журналістам, що вироком суду він, як держобвинувач, залишився задоволений.

Натомість захисник Мангера Шадрін сказав, що буде подавати апеляційну скаргу.

«Звісно будемо подавати апеляцію. Враження досить такі сумні. Судова система перебуває, як бачимо, в надзвичайно глибокій кризі. Суд навіть не виявив поваги до суспільства і оголосив лише резолютивну частину вироку», — поскаржився він журналістам. Втім зазначимо, що згідно закону, суддя має усі підстави оголосити лише резолютивну частину тексту під час дії воєнного стану.

Підсудні відбудуть менше покарання

Суд зарахував Мангеру попереднє увʼязнення в строк відбування покарання.

«Зарахувати Владиславу Мангеру попереднє увʼязнення з 15.02.19 по 16.02.19 та з 16.06.20 по дату набрання вироком законної сили в строк відбування покарання з розрахунку: один день попереднього увʼязнення відповідає одному до позбавлення волі», — оголосила суддя.

Суд також зарахував строк попереднього увʼязнення Левіну.

«Зарахувати Олексію Левіну попереднє увʼязнення з 24.01.2020 по дату набрання вироком законної сили в строк відбування покарання з розрахунку: один день попереднього увʼязнення відповідає одному до позбавлення волі», — зачитала Юлія Іваніна.

Таким чином, як пояснив у коментарі Watchers прокурор Андрій Синюк, три роки Мангер та Левін із призначеного судом покарання вже відбули.

Покарання для виконавців

Вранці 31-го липня 2018-го на керуючу справами міської ради Херсона, громадську діячку Катерину Гандзюк, вилили близько літра кислоти. 4-го листопада після трьох місяців болісних спроб порятунку жінка померла в реанімації лікарні.

Раніше за участь у нападі засудили групу виконавців (Сергій Торбін, Микита Грабчук, Володимир Васянович, В’ячеслав Вишневський, Віктор Горбунов) та пособника — Ігоря Павловського.

Суд визнав їх винуватими та призначив Сергію Торбіну 6,5 років тюрми, Микиті Грабчуку, який облив жінку кислотою, — 6 років, Володимиру Васяновичу та В’ячеславу Вишневському — 4 роки позбавлення волі. Тоді як Віктор Горбунов отримав 3 роки за ґратами.

У 2020-му році Приморський районний суд Одеси визнав Павловського винним у приховуванні злочину. Йому призначили покарання у вигляді двох років позбавлення волі, звільнивши від відбування цього терміну з іспитовим строком на 1 рік. Це рішення ухвалив суддя Дмитро Осіік. Вирок був винесений за угодою сторін.

Текст: Аліна Кондратенко

Редакторка: Ольга Худецька

Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.

Ви можете знайти нас тут:

--

--

Watchers Media
Watchers Media

Written by Watchers Media

Медійний проєкт “Watchers”. За підтримки Лабораторії законодавчих ініціатив

No responses yet