Суд відправив екскомандира харківського «Беркуту» Лукаша під домашній арешт

Watchers Media
4 min readSep 28, 2021

Суд зобов’язав його носити електронний засіб контролю

Екскомандир харківського «Беркуту» Владислав Лукаш. Фото: Герман Крігер

Печерський райсуд Києва у вівторок, 28 вересня, відправив екскомандира харківського «Беркуту» Владислава Лукаша під цілодобовий домашній арешт. Таке рішення ухвалив суддя Євген Хайнацький, інформує Watchers із зали суду.

Прокурор Олексій Парфенюк просив суд взяти під варту Владислава Лукаша. За його словами, свідчення зокрема Віктора Шаповалова (обвинувачений в участі у розгоні Майдану 18 лютого; наразі переховується) підтвердили, що Лукаш здійснював координацію дій ексберкутівців в лютому 2014. Прокурор також наголосив на ризиках переховування Лукаша.

Парфенюк додав: Шаповалов після вручення нової підозри зник. Його вже оголосили у розшук.

«Існує також великий ризик впливу на свідків та потерпілих нашим підозрюваним. Він може впливати на них з метою заохотити до зміни раніше наданих показань. Існує ризик знищення та спотворення речей та документів», — заявив він.

Натомість адвокатка Наталія Вознюк заявила: прокурори не обгрунтували необхідність обрання найсуворішого запобіжного заходу. Її підзахисний, як стверджувала захисниця, ніколи не переховувався від слідства, і завжди з’являвся на судовий розгляд іншої справи проти нього у Дарницькому суді Києва.

Лукаш та його адвокатка Наталія Вознюк. Фото: Герман Крігер

«Майже до 14 години дня 18 лютого 2014 року мій підзахисний перебував у районі Кабінету міністрів у Києві. Він фізично був у 2–3 км від подій, які йому інкримінують. А далі, всім відомо, що відбувалась нарада у Міністерстві внутрішніх справ, де знаходились усі командири усіх підрозділів, в тому числі Лукаш», - заявила адвокатка.

Зрештою, суд відмовив у задоволенні клопотання прокуратури щодо тримання під вартою.

«В задоволенні клопотання щодо тримання під вартою відмовити. Застосувати до Владислава Лукаша запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту», — ухвалив суддя.

Суддя Євген Хайнацький. Фото: Герман Крігер

Таким чином, на Лукаша покладено зокрема обов’язок носити електронний засіб контролю та здати паспорти для виїзду закордон.

Строк дії ухвали — до 5 листопада 2021 року. Лукаш відбуватиме домашній арешт в Сумах.

Прокурори у справі. Фото: Герман Крігер

Зазначимо, 24 вересня поточного року Владиславу Лукашу вручили нову підозру. Зараз йому інкримінують організацію, на виконання злочинного наказу, перевищення влади та службових повноважень працівником правоохоронного органу, терористичного акту, незаконного перешкоджання проведенню зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій, умисних вбивств та закінчених замахів на вбивства, заподіяння тяжких тілесних ушкоджень (ч. 4 ст. 41, ч. 3 ст. 365 ККУ, ч. 4, ст. 41, ч. 3 ст. 258 КК України, ч. 4 ст. 41, ст. 340; ч. 4 ст. 41, ч. 3 ст. 27, п. п. 1, 5, 12 ч. 2 ст. 115 КК України, ч. 4 ст. 41, ч. 3 ст. 27, ч. 2 ст. 15, п. п. 1, 5, 12 ч. 2 ст. 115; ч. 4 ст. 41, ч. 3 ст. 27, ч. 2 ст.121 ККУ).

Підозра стосується подій 18 лютого 2014 року у столиці. В той день у центрі Києва відбувалася акція «Мирний наступ»: того дня кілька тисяч майданівців рушили ходою до Верховної Ради, вимагаючи обмежити повноваження президента Віктора Януковича. Зокрема — повернутися до редакції Конституції 2004 року.

За даними слідства, Лукаш, виконуючи наказ тодішнього керівництва Міністерства внутрішніх справ України та ГУ МВС України в Києві, організував вчинення злочину щодо протестувальників. Лукаш забезпечив застосування співробітниками «Беркуту» спецзасобів та вогнепальної зброї проти мирних мітингувальників.

Метою цих дій було залякування протестувальників та перешкоджання руху протестувальників з Майдану Незалежності до Верховної Ради України. Внаслідок цих дій було вбито 3 активістів, 14 — завдано тяжкі тілесні ушкодження, 59 — отримали травми середньої тяжкості, а 123 — легкі поранення.

Зазначимо, Дарницький райсуд Києва впродовж п’яти років слухає по суті справу, де Лукаша звинувачують у перешкоджанні мирним мітингам із застосуванням насильства 1 грудня 2013 року та 18 лютого 2014 року у Києві. Там його також звинувачують у перешкоджанні діяльності журналістів та невиконанні службовою особою своїх обов’язків.

24 вересня 2021 року цей суд відмовився взяти Лукаша під варту за клопотанням прокуратури.

Текст: Аліна Кондратенко

Редактор: Ольга Худецька

Команда видання «Інсайдер», яке закрилось наприкінці березня 2020-го, доєдналася до команди Лабораторії законодавчих ініціатив і готує до запуску сайт нового проекту — Watchers.

Ми продовжуємо писати на наші звичні теми і хочемо висвітлювати їх розвиток, не відкладаючи це до старту веб-майданчику.

Тому вже зараз наші матеріали доступні для читачів на сторінках соцмереж та публікаційних платформ.

Як і раніше, ми висвітлюємо резонансні суди та розслідування силовиків, кейси з судової та правоохоронних систем, справи Майдану, аналізуємо та опублічнюємо поліцейське свавілля, ведемо репортажі з місця подій та текстові трансляції унікальних судових засідань, пірнаємо у складні теми до підводної частини айсбергу та докопуємось до їх суті.

Ви можете знайти нас тут:

--

--

Watchers Media

Медійний проєкт “Watchers”. За підтримки Лабораторії законодавчих ініціатив