Як ми замість держави зробили її роботу

Watchers Media
6 min readJun 1, 2023

--

..та зламали кар’єри двом олімпійським чемпіонам з РФ, які підтримали війну та Путіна

Щасливі Храмцов та Ларін позують зі своїми медалями після завершення Олімпіади в Токіо. Після завершення Олімпіади в Парижі такими щасливими вони вже не будуть. Джерело зображення: російські пропагандистські ЗМІ

У вівторок, 23 травня, стало відомо, що дві легенди російського таеквондо, олімпійські чемпіони Максім Храмцов та Владіcлав Ларін не будуть допущені до Чемпіонату світу. Фактично це означає, що вони втрачають можливість потрапити на наступні Олімпійські ігри, а країна-агресор росія не отримає дві потенційні золоті олімпійські нагороди. Причина, через яку Всесвітня федерація таеквондо фактично зламала кар’єри двом зірковим росіянам — підтримка ними путіна та війни проти України.

Однак, що є чи не найбільш парадоксальним, це рішення не є плодом роботи української держави, Міністерства молоді та спорту, Національного олімпійського комітету та інших офіційних структур.

Всі докази про підтримку війни Храмцовим та Ларіним були зібрані, оприлюднені та доведені до світової спільноти таеквондо групою ентузіастів. Одним з них і є автор цієї колонки, про інших я також розповім у матеріалі.

Чим ж в цей час займалося теж Міністерство молоді і спорту? Важко сказати. Наприклад, автору цього матеріалу президент Всеукраїнської федерації бобслею та скелетону Михайло Гераскевич розповідав про своє негативне ставлення до роботи цього міністерства.

Михайло Гераскевич тут згаданий не випадково. Він та його син скелетоніст Владислав допомагали нам з поширенням в соцмережах на іноземну аудиторію матеріалів про Ларіна та Храмцова.

Храмцов та Ларін: хто вони?

Відразу хочеться, зазначити, чому я називаю Храмцова і Ларіна легендами російського таеквондо. Бо вони є єдиними за всю історію росії олімпійськими чемпіонами з цього виду спорту.

Їхні перемоги в Токіо стали справжнім подарунком російській пропаганді. Звичайно, що після Олімпіади з ними радо зустрічався та фотографувався російський диктатор владімір путін. Також обох з них путін особисто нагородив орденом Дружби.

путін нагороджує Ларіна орденом Дружби. Джерело зображення: російські пропагандистські ЗМІ
Орден Дружби від путіна дістався і Храмцову. Джерело зображення: російські пропагандистські ЗМІ

Російські пропагандистські ЗМІ теж не залишилися осторонь. Вони навіть оголосили таеквондо «російським народним спортом». А саму Олімпіаду в Токіо — бенефісом російського таеквондо.

Разом з тим, українські державні структури нічого не робили, щоб задокументувати та надати в міжнародні спортивні інституції докази підтримки війни цими спортсменами. Хоча, як показує мій досвід, для цього достатньо вміти користуватись Google та соцмережами.

Храмцов підтримує дії Путіна у 2022 році

На сторінці Храмцова Вконтакте я одразу знайшов наступне:

У жовтні минулого року Храмцов записав відео та розмістив на своїй сторінці привітання на честь 70-річчя Путіна. Скріншот зі сторінки у Вконтакте Максіма Храмцова

Храмцов стверджував, що він та інші спортсмени “пишаються своїм президентом”.

Також олімпійський чемпіон заявив, що він та інші спортсмени “люблять та цінять Путіна”.

Окремо він наголосив на підтримці дій Путіна. Також свій пост Храмцов кілька разів доповнив літерою “Z”, яка є символом воєнної агресії РФ проти нашої країни.

Після моєї знахідки адміністратори телеграм-каналу Base of Ukrainian sports допомогли зробити та оформити пост про Храмцова. Його пізніше передрукувало кілька українських ЗМІ.

Ларін збирав гроші на амуніцію російським воякам

Пізніше, шукаючи в Google, я також знайшов відео та новину на російському сайті, як вже Ларін допомагав збирати кошти та амуніцію російським окупантам.

«Друзі, давайте разом об’єднаємося та підтримаємо мобілізованих хлопців, які зараз захищають нашу Батьківщину», — пафосним голосом закликав Ларін.

Далі на відео з’являлися титри, які пояснювали, що зібрані кошти будуть витрачені на купівлю необхідних речей, медикаментів та амуніції російським вбивцям.

В кінці ж відео демонструвалася літера «Z».

Розголос: початок

Інформацію про Ларіна ми з друзями ми теж оформили в пост та опублікували на телеграм-каналі Base of Ukrainian sports. Його також передрукували українські ЗМІ.

Крім того, видання Трибуна внесло Ларіна та Храмцова до своєї бази спортсменів, які підтримали війну. На основі цієї бази, як заявляла народна депутатка Ольга Саладуха «будуть складатися списки осіб, щодо яких РНБО зможе впровадити обмеження».

Але після цього нічого не відбулось. Час йшов, Міністерство молоді та спорту України не робило ніяких дій щодо російських прихильників війни з олімпійськими медалями. А вже невдовзі, 28-го травня мав розпочатися Чемпіонат світу з таеквондо. Російські ЗМІ радісно писали, що Храмцов і Ларін теж подали заявки на участь в цьому турнірі.

Повторно зайшовши на сторінку Храмцова у Вконтакте, я побачив, що він видалив своє повідомлення на підтримку війни. Очевидно, так він хотів отримати допуск до змагань.

Колись тут був допис про почуття Максіма Храмцова до Володимира Путіна. Скріншот зі сторінки у Вконтакте Максіма Храмцова

Тому я вирішив, що розраховувати на українські структури в цьому питанні марно, оскільки мав вже досвід беззмістовного спілкування з ним. Зокрема, раніше ми з друзями відправляли звернення щодо знайденої інформації про інших російських спортсменів, які підтримують війну. Ще у березні прийшла відповідь, що інформація буде врахована. Але за два місяці, які минули з того часу, ці спортсмени не з’явилися ні в санкційних списках України, ні навіть на сайті Мінмолодьспорту в переліку тих росіян, які підтримують війну.

Відповідь Мінмолодьспорту на наше звернення — до її оформлення у нас також є питання

Стало зрозуміло, що єдиним способом відсторонити від змагань російських прихильників війни є робота з міжнародною спільнотою.

Беремо все в свої руки і добиваємось заборони

Ми створили відео з англійськими текстом про підтримку війни Храмцовим.

Також я написав листа англійською мовою про вчинки росіян та розіслав його на електронні адреси керівників Всесвітньої федерації тхеквондо. Крім того, схожі листи були відправлені федераціям таеквондо дружніх країни з Україною (Литва, Латвія, Естонія, Великобританія, Польща).

Також листи були розіслані світовим ЗМІ та окремим спортивним журналістам. В загальній кількості, за моїми підрахунками, було відправлено близько півсотні листів.

Перші результати роботи я побачив, коли 16-го травня одне з найавторитетніших світових видань про спорт Insidethegames опублікувало матеріал з красномовним заголовком «Храмцову та Ларіну загрожує відсторонення від чемпіонату світу з таеквондо через провоєнну діяльність».

В статті перераховувалися всі ті факти підтримки війни російськими таеквондистами, про які я писав, та навіть окремо згадувався телеграм-канал Base of Ukrainian sports, який і дав старт цій всій історії.

А вже 23-го травня на Insidethegames зявився матеріал про те, що Храмцову і Ларіну заборонено змагатися на Чемпіонаті світу саме через їхню підтримку війни.

Пізніше цю інформацію підтвердили і російські ЗМІ, які почали розповідати, як весь світ не любить російських спортсменів.

Отже, мета була досягнута. Російська пропаганда отримала потужного удару. Світ ще раз побачив, що російська агресія це не лише «війна Путіна». Що її публічно підтримують у тому числі їх мегазіркові спорстмени.

Новину про Храмцова та Ларіна подали ЗМІ в різних країнах світу і вона ще раз привернула увагу до війни в Україні. Скріншоти публікацій наведено нижче

Прикро лише, що нам довелося виконувати ту роботу, яку мали б робити офіційні органи влади.

Автор висловлює окрему подяку Олесі, Дмитру, Юрію, Іллі та всій редакції телеграм-каналу Base of Ukrainian sports за допомогу

Текст: Артем Худолєєв

Редакторка: Ольга Худецька

Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.

Ви можете знайти нас тут:

--

--

Watchers Media

Медійний проєкт “Watchers”. За підтримки Лабораторії законодавчих ініціатив