“Відчув удар у голову”: під час штурму двоє майданівців отримали вогнепальні поранення в голову, яких спершу не усвідомлювали

Watchers Media
3 min readNov 20, 2021

В суді дослідили слідчі експерименти з двома потерпілими

Володимир Гриняк. Фото: Герман Крігер

Потерпілі Володимир Вікарчук та Дмитро Власенко під час штурму Майдану увечері 18-го лютого 2014го року отримали вогнепальні поранення в голову, серйозність яких спочатку не усвідомлювали, і дивом змогли вижити.

Відео слідчих експериментів щодо цих двох випадків оприлюднили у Шевченківському районному суді Києва 18 листопада на засіданні у справі генерала МВС Володимира Гриняка, повідомляє Watchers.

Гриняка обвинувачують у співучасті в організації умисного вбивства учасників Євромайдану та перешкоджанні проведенню мирних мітингів. Йдеться про вечірній штурм Майдану 18-го лютого 2014 року.

Суд 18 листопада дослідив відео слідчого експерименту за участі потерпілого Володимира Вікарчука.

«18 лютого ми з братом брали участь у мирній акції протесту. Вночі того дня я отримав проникаюче вогнепальне поранення черепа. Я не втратив свідомість, але мені помутніло. Брат допоміг мені після цього піднятись на третій поверх у будинок Профспілок [у польовий шпиталь]. Але я не бачив, хто стріляв», — розповів Володимир.

Колегія суддів. Фото: Герман Крігер

В подальшому в суді переглянули слідчий експеримент з іншим потерпілим Дмитром Власенком. Він також отримав травму голови.

«Штурм розпочався біля шостої години [вечора]. Я був біля барикади на вулиці Інститутській. Коли полетіли перші гранати — я відійшов в сторону. Правоохоронцями був розпилений сльозогінний газ. Коли правоохоронці продовжили використання спецзасобів — я почав відходити в сторону», — повідомив він на слідчому експерименті.

Коли Власенко отримав поранення, то не одразу зрозумів ступінь його тяжкості.

«Раптово я відчув удар по голові. Я не одразу зрозумів, що це було вогнепальне поранення. Як виявилось з часом, в мене влучили [набоями зі] свинцевими кульками, які були порожніми всередині. Одна з них пройшла по дотичній над черепом і застрягла у м’яких тканинах. А друга — пройшла через лобну пазуху. Обличчя тоді заливало кров’ю, але я спершу думав, що в мене влучило каміння», — розповів Дмитро.

Прокурор Олег Багнюк. Фото: Герман Крігер

Згодом інші протестувальники відвели його до медиків біля Головпоштамту.

«Потім з носа почала текти рідина, схожа на лімфу. Але я і тоді не надав цьому великого значення. Згодом силовики почали підходити до протестувальників з вулиці [Великої] Житомирської, і тоді почав горіти будинок Профспілок. Тоді я з товаришами вирішив йти додому»,- додав він.

Потерпілі у справі. Фото: Герман Крігер

За даними слідства, Гриняк виплачував винагороду беркутівцям за участь в протидії майданівцям. В обвинувальному акті щодо нього йдеться: Гриняк був на вулиці Інститутській у Києві під час акцій протесту 18 лютого 2014 року та керував діями підлеглих.

За версією прокуратури, саме він координував дії підрозділів органів внутрішніх справ 18.02.2014 під час застосування ними фізичного насильства, травматичної зброї, світло-шумових гранат, інших спеціальних засобів, що призвело до масових жертв серед цивільних учасників акцій протесту та заподіяння смерті та тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості майже чотирьомстам потерпілим.

Слідство також вважає, що саме з його мовчазної згоди бійцям беркуту роздавалися спеціальні засоби, в тому числі посилені світло-шумові гранати з РФ.

Володимир Гриняк відкидає усі обвинувачення.

Текст: Аліна Кондратенко

Редактор: Ольга Худецька

Команда видання «Інсайдер», яке закрилось наприкінці березня 2020-го, доєдналася до команди Лабораторії законодавчих ініціатив і готує до запуску сайт нового проекту — Watchers.

Ми продовжуємо писати на наші звичні теми і хочемо висвітлювати їх розвиток, не відкладаючи це до старту веб-майданчику.

Тому вже зараз наші матеріали доступні для читачів на сторінках соцмереж та публікаційних платформ.

Як і раніше, ми висвітлюємо резонансні суди та розслідування силовиків, кейси з судової та правоохоронних систем, справи Майдану, аналізуємо та опублічнюємо поліцейське свавілля, ведемо репортажі з місця подій та текстові трансляції унікальних судових засідань, пірнаємо у складні теми до підводної частини айсбергу та докопуємось до їх суті.

Ви можете знайти нас тут:

--

--

Watchers Media

Медійний проєкт “Watchers”. За підтримки Лабораторії законодавчих ініціатив