Справа Каті Гандзюк: виконавець заявив, що вчинив би смертельний напад і без грошей — через авторитет організатора
Нападник пояснив, що так він думав у 2018 році, у часи події, проте зараз нібито шкодує про вчинене
Виконавець нападу на активістку Катерину Гандзюк — Микита Грабчук — заявив у суді, що в 2018-му вчинив би напад навіть без грошової винагороди.
Дніпровський райсуд Києва у п’ятницю, 21-го квітня, допитав як свідка вже засудженого виконавця нападу.
У організації нападу на Катерину нині обвинувачують колишнього голову Херсонської облради Владислава Мангера та його помічника Олексія Левіна. Останній в минулому, до зміни прізвища — Олексій Москал, раніше засуджений за причетність до щонайменше 15-ти вбивств.
Як з’ясувалося на засіданні, Грабчук не відбув до кінця свій термін ув’язнення.
Грабчук знаходився за ґратами до 3-го березня 2022-го, після чого був звільнений указом президента, оскільки висловив бажання брати участь у обороні країни.
Виконавцям розповіли про нібито проросійські погляди активістки
Суд допитував Грабчука за наполяганням сторони захисту. Саме тому право ставити питання першими мали адвокати підсудних.
Адвокат Левіна Сергій Севастьянов: Яка ваша роль була ?
Грабчук: треба було нанести тяжкі тілесні ушкодження Катерині Гандзюк, щоб вона втратила працездатність
Севастьянов: А хто вам сказав це зробити?
Грабчук: Сергій Торбін
Сергій Торбін, також засуджений раніше за смертельний напад на Катю Гандзюк, був організатором групи нападників, які слідкували за громадською діячкою, а потім вчинили напад на неї з використанням літру концентрованої кислоти, внаслідок якого вона загинула.
Грабчук в суді 21-го квітня розповів, що Торбін був його командиром під час служби в АТО. Саме тоді вони потоваришували, а фігура Торбіна стала авторитетною в його очах.
Довідково: У 2019-му році Покровський районний суд Дніпропетровської області затвердив угоди зі слідством п’ятьох нападників на Катю Гандзюк: Сергія Торбіна, Микити Грабчука, Віктора Горбунова, В’ячеслава Вишневського та Володимира Васяновича. Суд визнав їх винуватими та призначив Сергію Торбіну 6,5 років тюрми, Микиті Грабчуку, який облив жінку кислотою, — 6 років, Володимиру Васяновичу та В’ячеславу Вишневському — 4 роки позбавлення волі. Тоді як Віктор Горбунов отримав 3 роки за ґратами.
За словами Грабчука, Торбін спонукав чоловіків до нападу словами про те, що Катерина нібито мала проросійські погляди.
Таких поглядів у Катерини ніколи не було, натомість вона була однією з небагатьох виразно проукраїнських громадських діячок регіону. Це очевидно з її публічної позиції, комунікації та діяльності. Теза про її буцімто проросійськість за словами виконавців нападу нібито використовувалась для обґрунтування нападу на діячку. Пізніше, під час суду, позицію про вигадану проросійськість Каті Гандзюк займали обвинувачений у організації нападу Левін та адвокат його гаданого посправника Владислава Мангера. Синхронно з цією лінією захисту у суді відбувалась і дефамаційна кампанія у соцмережах від організованої мережі облікових записів.
Наполягав, що її треба «провчити». За це Торбін запропонував 5 тисяч доларів «на всіх» за виконане «завдання». Скільки отримав сам Торбін — Грабчук не знав.
«Була домовленість нанести тяжкі тілесні ушкодження. Він [Торбін] казав, що можна руку або ногу зламати. Або можна другий варіант», — розповів Грабчук.
Свідок зауважив, що він та решта групи погодились.
«Ми одразу надали згоду. Торбін нас привіз в Херсонську адміністрацію, де якісь збори проходили. Показав її [Катерину Гандзюк] там, показав її фотографію у фейсбуці. Уже після цієї поїздки була перша спроба прослідкувати, де вона живе», — розповів Грабчук.
Як стало відомо під час засідання суду над групою нападників, співучасники розподілили між собою ролі та розробили план дій. Грабчук мав стежити за Катериною перед вчиненням злочину.
За його словами, автівку, якою вони користувались для стеження за активісткою, їм надав Торбін. Останній виділив кошти і на конспіративні телефони та інший «інструментарій».
У молодиків спершу виникла «проблема» з визначенням домашньої адреси жінки, саме тому Торбін цю адресу знайшов і надав нападникам. Група молодиків слідкувала за Катериною біля роботи та біля дому. Вони намагались встановити час, в який вона їде з дому на роботу і повертається назад.
«Після того, як дізнались адресу, ми її там спостерігали, під під’їздом. Кожен день вона в один і той самий час виїжджала на роботу. Там дуже жилий район був і ми прийшли до того, що дуже багато людей. Тому і вирішили обрати інший варіант нападу (кислоту)», — розповів Грабчук.
За його словами, варіант з облиттям кислотою запропонував він, а Торбін його схвалив.
«Спершу ми хотіли просто нанести тілесні ушкодження. Але потім ми вирішили, що не буде часу наносити ці ушкодження. Тому я запропонував Торбіну кислоту. І він передав тій стороні і та сторона дала добро», — додав свідок.
Підготовка до злочину тривала два тижні. Зрештою, їм вдалося зорієнтуватися у графіку активістки і спланувати підступний напад.
«[У день нападу] мені сказали [інші посправники, які слідували за територією], що службовий автомобіль [який забирав Катерину на роботу] на підході. Я вже був готовий, коли вона пройшла повз мене. І майже біля самого авто я догнав її і плеснув сірчану кислоту. На спину. Напряму. І все», — розповів Грабчук.
31-го липня (у день нападу) Васянович, Вишневський та Грабчук перебували поблизу будинку Каті Гандзюк.
Вони заздалегідь розробили план. Тож, Васянович знаходився неподалік будинку Гандзюк на автомобілі, щоб безпосередньо після виливання кислоти забрати Грабчука.
Завдання ж В’ячеслава Вишневського полягало у спостереженні за ситуацією із спортивнго майданчика. Микита Грабчук, згідно розробленого «плану», вчинив напад.
Володимир Васянович одразу після нападу забрав Грабчука з місця. По дорозі вони позбавились придбаних заздалегідь мобільних телефонів із сім-картками.
В суді Грабчук переконував, що навіть не знав Катерину. Ніхто з молодиків не цікавився її життєвим шляхом, поглядами та здобутками. Вони повірили на слово Торбіну, адже той користувався авторитетом у банди.
Свідок: вважали, що від кислоти не буде сильних травм
На запитання підсудного Левіна про те, чому була обрана саме та кислота, якою облили активістку, Грабчук відповів: «акумуляторна і все. Ми автівками займались, знали, що якщо вона потрапляє на руку, то пече. Ми не заморочувалися, яку саме обрати».
За версією слідства, кислоту придбав Віктор Горбунов у Каховці. Місце купівлі посправники шукали в інтернеті.
Левін: Чому літр, а не сто грам?
Грабчук: була така банка і все
Нападники на той час нібито вважали, що буде не сильна травма від обраної кислоти, пояснив свідок.
«Ситуативне рішення було [про вилиття кислоти саме на спину]. Я думав, вона вже піде [у день і час нападу]. Я уже буквально її доганяв», — розповів чоловік.
Грабчук також наголосив: трохи крапель кислоти потрапило і на нього (на ногу та шию), проте [довготривалих] слідів не залишилося.
«Одразу після нападу зі службовою автівки вибіг водій і щось крикнув мені. Це доля секунди. Що вона там робила — я вже не бачив. Що було з потерпілою — я не знаю», — додав він.
Невдовзі після вчинення злочину, Грабчук намагався позбутися доказів.
«Після нападу я по дорозі викинув футболку, телефони на мосту Антонівському викинули ми [Грабчук і решта молодиків]. Це були прості кнопочні телефони, які ми заздалегідь самі придбали», — сказав він.
Торбін відвіз Грабчука у Залізний порт (курорт у Херсонській області) аби переховувати.
«Після вчинення нападу ми з Торбіним не обговорювали це. На той час у нас були більш добрі стосунки. Він мій колишній командир», — пояснив Грабчук.
Виконавець: у 2018 скоїв би напад і без винагороди через авторитет командира
Микита Грабчук зазначив: довіряв Торбіну як колишньому командиру і як другу станом на 2018-й рік.
Він заявив, що всеодно би скоїв напад навіть якби не отримав грошової винагороди. Він мотивував це повагою до Торбіна та авторитетом його фігури.
«Так, навіть якщо б грошового забезпечення не було, я б зробив це. Я не знаю, чого я на той час так думав», — зазначив свідок.
За його словами, Торбін платив за оренду будинку, в якому проживав Грабчук з посправниками. Торбін також виділяв їм кошти на життя та їжу.
Разом з тим, станом на 2023-й рік Грабчук, як він сам розповів, дружніх стосунків з Торбіним не підтримує, бо «був втрачений авторитет».
«Це напевно найстрашніша помилка [напад на Катерину Гандзюк] в моєму житті, за яку я найбільше жалкую», — заявив свідок.
Повторної експертизи не буде
Адвокат Мангера Олександр Шадрін 21-го квітня просив суд призначити повторну комісійну судово-медичну експертизу у справі. Він наполягав на необхідності ще однієї незалежної експертизи.
Прокурор Олександр Сафарян та представниця потерпілих Ольга Веретільник були категорично проти.
«Експертів ми допитали, в вони своєю чергою повідомили, звідки взяли інформацію для проведення експертизи», — заявив прокурор.
Ольга Веретільник наголосила: експерти чітко назвали причину смерті потерпілої. А побічні діагнози і реакції організму на дію отруйної речовини всього лише наслідок нападу на неї.
Врешті-решт суд стороні захисту відмовив.
На наступному слуханні, 27-го квітня, очікується допит ще одного свідка сторони захисту. В подальшому має відбутись допит підсудного Мангера і одразу після цього — суд переходитиме до дебатів, які є фінальною стадією судового процесу перед вироком.
Текст: Аліна Кондратенко
Редакторка: Ольга Худецька
Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.
Ви можете знайти нас тут:
- Facebook: https://www.facebook.com/watchersdotmedia/
- Telegram: https://t.me/watchers_media
- Твіттер: https://twitter.com/Watchers_media1