Справа Каті Гандзюк: ключовий свідок-нападник заявив, що Левін дзвонив йому з «проханням» не давати показань

Watchers Media
7 min readJun 15, 2022

--

Суд допитав як свідка Сергія Торбіна, керівника групи нападників, засудженого за цей злочин

Сергій Торбін під час допиту у справі смертельного нападу на Катю Гандзюк, Дніпровський райсуд Києва, 13-го червня. Фото: Герман Крігер

Організатор групи нападників на Катерину Гандзюк — Сергій Торбін — заявив у Дніпровському райсуді Києва, що обвинувачений Олексій Левін «просив» його не давати показань. У понеділок, 13-го червня, суд допитав Сергія Торбіна як свідка, інформує Watchers із зали суду.

У організації нападу на Катерину Гандзюк обвинувачують голову Херсонської облради Владислава Мангера та колишнього помічника депутата облради Олексія Левіна.

Сергій Торбін під час майже п‘ятигодинного допиту розповів суду, як Левін запросив його на «справу», які варіанти нападу пропонував та яку винагороду обіцяв. Свідок також наголосив, що отримував дзвінки від обвинуваченого Левіна з «проханням» не приходити в суд і не давати показань.

Що відомо про свідка Торбіна

Слідство вважає Сергія Торбіна фактичним організатором групи нападників, який на замовлення та за матеріальну винагороду зібрав групу осіб для вчинення нападу на Гандзюк. Він безпосередньо контактував із замовником злочину і отримував грошові кошти. Торбін вже отримав обвинувальний вирок і покарання у вигляді 6 років і 6 місяців позбавлення волі. Він пішов на угоду зі слідством.

Торбін вчився у Херсонському училищі міліції. У 1997-му він випустився і тоді ж обійняв посаду оперуповноваженого відділення карного розшуку Суворовського РВ УМВС України в Херсонській області. Але вже у січні 2000-го Торбіна звільнили з правоохоронних органів через службову невідповідність. Він брав участь в АТО на сході України.

За його словами, указом президента Володимира Зеленського його мобілізували після повномасштабного вторгнення рф у лютому цього року. До цього він відбував покарання за смертельний напад на Катю Гандзюк.

Обвинувачений у справі смертельного нападу на Катю Гандзюк Олексій Левін на засіданні 13-го червня у Дніпровському райсуді Києва. Фото: Герман Крігер

Знайомство з Левіним

Свідок зазначив, що познайомився з Олексієм Левіним у 2018-му році, на початку весни. Тоді як Мангера, за його словами, «і так знали та знають всі».

«Мене познайомив з Левіним Дмитро Диновський (свідок у справі). Ми приїздили в кафе і там розмовляли інколи. Ігоря Павловського (ще один уже засуджений фігурант у справі нападу на активістку) я також знаю, з ним мене теж познайомив Диновський. Я тоді вже приїхав з АТО. А Диновський займався громадською діяльністю і познайомив мене з Павловським», — розповів Торбін.

Обвинувачений у справі смертельного нападу на Катю Гандзюк Владислав Мангер під час засідання 13-го червня у Дніпровському райсуді Києва. Фото: Герман Кіргер

За його словами, у Мангера та Левіна «були чудові дружні стосунки». Обох часто бачили разом на набережній та у ресторанах.

Свідок Сергій Торбін під час допиту у Дніпровському райсуді Києва, 13-го червня. Фото: Герман Крігер

«Олексій Левін при мені називав Мангера «Ніколаєвіч», — додав він. Це важливо, оскільки саме так називали замовника у цій справі інші фігуранти.

За словами Торбіна, наприкінці червня 2018-го року він зустрів Левіна на прийомі у Павловського.

«І тоді ж Олексій сказав мені, що є тема одна і треба поговорити. Згодом ми зустрілись у парку біля кафе «Золотий Ключик». Левін сказав, що треба одну людину сильно побити. Я спитав його про те, для чого це робити. А він відповів, що вона (Катя Гандзюк) уже набридла всім», — розповів він.

Левін запропонував на вибір: або руки та ноги зламати, або облити кислотою.

«Щоб вона була ізольована від всіх на певний час. Левін казав, що вона всіх дістала, і Ніколаєвіча в тому числі. Я спершу сказав, що не буду в цьому брати участь. Але сказав, що є хлопці, з якими можу переговорити про це. Вони без роботи сиділи. Вони подумали і на наступний день вже дали ствердну відповідь. Погодились», — розповів свідок.

Левін знервовано ставить питання свідку Сергію Торбіну на судовому засіданні у справі смертельного нападу на Катю Гандзюк 13-го червня у Дніпровському райсуді. Фото: Герман Крігер

Йдеться про вже засуджених виконавців злочину: Микиту Грабчука, Володимира Васяновича, В’ячеслава Вишневського і Віктора Горбунова. Усі вони визнали вину та пішли на угоду зі слідством.

Напад на активістку

31-го липня 2018-го на радницю міського голови Херсона, активістку Катерину Гандзюк вилили близько літра сірчаної кислоти. 4-го листопада вона померла в лікарні.

«Під час зустрічі (з Левіним) ми обговорили гроші. Побиття було оцінено у 5 тисяч доларів, а облиття кислотою — у 3 тисячі доларів. Хлопці почали слідкувати за Гандзюк після того, як ми отримали завдаток. Олексій дав точну її адресу», — сказав Торбін.

За словами свідка, замовник хотів, щоб активістка на певний час потрапила у лікарню.

Підсудний Владислав Мангер ставить питання свідку у судовому засіданні у справі смертельного нападу на Катю Гандзюк 13 червня у Дніпровському райсуді Києва. Фото: Герман Крігер

«Якщо побиття, то ставилося завдання переламати руки та ноги. А облиття кислотою передбачало те, щоб лишились шрами. Метою побиття було потрапляння її у лікарню на місяць-два з нормальними такими травмами», — додав свідок.

Спершу група хотіла побити активісту, але, за словами Торбіна, це було складно зробити зокрема через те, що Катерину постійно привозила додому і забирала на роботу автівка. Відтак, вони вирішили облити її кислотою. Обвинувачені шукали в інтернеті оголошення про те, де купити кислоту.

«Після того, як мені дали завдаток, пройшло вже два з половиною тижні. Левін казав, що час йде, а гроші вже сплачено. Вони нервували, що так довго робота не була зроблена», — зазначив Торбін.

Прокурори та представниця потерпілих на судовому засіданні у справі смертельного нападу на Катю Гандзюк 13 червня у Дніпровському райсуді Києва. Фото: Герман Крігер

Перший завдаток склав 500 доларів, а після нападу дали уже 4,5 тисячі доларів, додав свідок. Торбін взяв собі 500 доларів від усієї суми, а решту — віддав Васяновичу, аби той роздав виконавцям.

Торбін заявив, що не пішов у поліцію після отриманого замовлення про напад оскільки йому потрібні були гроші.

Прокурор: чи казали ви виконавцям, хто був замовником?

Торбін: ні, їм це було не цікаво

Прокурор: Які засоби конспірації ви застосовували при спілкуванні з Левіним?

Торбін: Ми домовлялись, що телефони на зустріч ми не беремо, а машину залишаємо подалі. Спілкувались у месенджері Whatsapp. Місце зустрічі у нас завжди було одне і те саме. Ми один одному просто писали дату та час зустрічі.

На переконання Торбіна, підсудний Левін розумів, до чого призведе облиття людини кислотою.

Ніколаєвіч

Сергій Торбін підтвердив в суді, що напад на активістку замовляла людина, яку називали Ніколаєвічєм.

Свідок Сергій Торбін дає показання на засіданні у справі смертельного нападу на Катерину Гандзюк 13-го червня у Дніпровському райсуді Києва. Фото: Герман Крігер

«На одній із зустрічей я запитав Левіна, кому це треба. Левін сказав, що Ніколаєвічу. Я перепитав: «Мангеру чи що?». І Левін відповів: «так»», — зауважив Торбін.

Прокурор: Яку мету переслідував Левін, коли замовляв облиття Катерини?

Торбін: Він просив, щоб вона в лікарню попала. Була розмова, що вона всім набридла, що пише забагато. Коли прозвучало ім‘я Ніколаєвіч, то я зрозумів, що про Мангера йшла мова

Адвокат Мангера впродовж допиту намагався заплутати свідка, ставлячи одне й те саме питання різними способами. Так, Дмитро Ільченко намагався збити Торбіна з пантелику, десятки разів перепитуючи про те, що і як казав Левін, вживаючи слово «Ніколаєвіч».

Прокурори у справі смертельного нападу на Катерину Гандзюк та представниця потерпілих Ольга Веретільник під час судового засідання 13 червня у Дніпровському райсуді Києва. Фото: Герман Крігер

Захисники ж Левіна намагались переконати суд, що облиття кислотою було ініціативою Торбіна. Втім, свідок неодноразово повторив, що такий варіант запропонував саме підсудний Левін.

Погрози свідку

Свідок Сергій Торбін, відповідаючи на запитання прокурора Андрія Синюка, зазначив, що Левін телефонував йому і просив не давати показань.

«Дзвонив Олексій пару разів мені на вайбер і казав, щоб я не давав показань. Це десь рік тому було», — зауважив він. На той момент обидва знаходились у місцях позбавлення волі: Торбін відбував покарання, а Левін був під вартою у якості запобіжного заходу.

Торбін також додав, що Левін дзвонив йому і відносно нещодавно, але сприйняв він це як прохання, а не як погрозу. Левін, як сказав свідок, вимагав не з’являтись до суду і не давати показань.

«Останній раз він дзвонив мені вчора, вітав з Трійцею», — сказав Торбін.

Тоді як Левін в суді заперечив будь-які дзвінки та погрози в бік Торбіна.

На наступному судовому засіданні, яке відбудеться 15-го червня, суд перегляне відеозапис за клопотанням захисту, аби адвокати підсудних могли поставити свідку додаткові запитання.

Обвинувачений Олексій Левін, його адвокат та підсудний Владислав Мангер слухають запитання адвоката Дмитра Ільченка до свідка Сергія Торбіна на судовому засіданні у справі смертельного нападу на Катю Гандзюк у Дніпровському райсуді Києва, 13 червня. Фото: Герман Крігер
Суддя Дніпровського райсуду Києва Юлія Іваніна на засіданні у справі смертельного нападу на Катерину Гандзюк, 13 червня. Фото: Герман Крігер
Підсудний Олексій Левін ставить запитання свідку Сергію Торбіну на засіданні у справі смертельного нападу на Катю Гандзюк у Дніпровському райсуді Києва 13-го червня. Фото: Герман Крігер
Вже засуджений Сергій Торбін свідчить в суді у справі смертельного нападу на Катерину Гандзюк на засіданні у Дніпровському райсуді Києва, 13 червня. Фото: Герман Крігер
Обвинувачений Владислав Мангер слухає свідка Сергія Торбіна на засіданні у справі смертельного нападу на Катю Гандзюк у Дніпровському райсуді Києва 13-го червня. Фото: Герман Крігер

Текст: Аліна Кондратенко

Фото: Герман Крігер

Редакторка: Ольга Худецька

Команда видання «Інсайдер», яке закрилось наприкінці березня 2020-го, доєдналася до команди Лабораторії законодавчих ініціатив і готує до запуску сайт нового проекту — Watchers.

Ми продовжуємо писати на наші звичні теми і хочемо висвітлювати їх розвиток, не відкладаючи це до старту веб-майданчику.

Тому вже зараз наші матеріали доступні для читачів на сторінках соцмереж та публікаційних платформ.

Як і раніше, ми висвітлюємо резонансні суди та розслідування силовиків, кейси з судової та правоохоронних систем, справи Майдану, аналізуємо та опублічнюємо поліцейське свавілля, ведемо репортажі з місця подій та текстові трансляції унікальних судових засідань, пірнаємо у складні теми до підводної частини айсбергу та докопуємось до їх суті.

Ви можете знайти нас тут:

--

--

Watchers Media
Watchers Media

Written by Watchers Media

Медійний проєкт “Watchers”. За підтримки Лабораторії законодавчих ініціатив

No responses yet