Справа Каті Гандзюк: експерти спростували “вкиди” про загибель громадської діячки від тромбу

Watchers Media
6 min readOct 11, 2022

--

Адвокати обвинувачених раніше публічно просували не підкріплену жодними доказами версію про те, що Катя загинула не від хімічних опіків, а від тромбу чи неправильного лікування

Обвинувачений у справі смертельного нападу на Катерину Гандзюк — Владислав Мангер під час одного із засідань Дніпровського райсуду Києва. Архівне фото Watchers

У вівторок, 5-го жовтня, судово-медичні експерти Володимир Зосименко та Едуард Лєйчак, які працювали над справою загиблої Катерини Гандзюк, підтвердили під присягою у суді, що смерть громадської діячки настала внаслідок хімічних опіків, які вона отримала під час замовного нападу на неї.

Вони спростували версії захисту щодо смерті дівчини внаслідок тромбу, неправильного лікування, хронічних захворювань та інших не пов’язаних з нападом причин. Цю версію теперішні та вже колишні адвокати обвинувачених Владислава Мангера та Олексія Левіна просували як під час виступів у суді, так і в соціальних мережах.

Засідання, на якому виступали експерти, відбувалось у Дніпровському райсуді Києва, який розглядає справу смертельного нападу на херсонську активістку справу по суті у частині організаторів нападу.

У організації нападу на Катерину нині обвинувачують колишнього голову Херсонської облради Владислава Мангера та його помічника Олексія Левіна. Останній в минулому — Олексій Москал, раніше засуджений за причетність до щонайменше 15 вбивств.

Дефектів лікування не було

На слуханні 5-го жовтня допитали двох експертів, які проводили судово-медичну експертизу у цій справі. Вони свідчили за наполяганням сторони захисту. Допит тривав упродовж трьох годин.

Першим виступив експерт Київського міського клінічного бюро судово-медичної експертизи — Володимир Зосіменко. Причиною смерті Катерини Гандзюк були хімічні опіки, заявив він. А наслідком опіків став синдром системи запальної відповіді, сепсис і шок.

«Безпосередня причина немає ніякого значення..Тому що є основна причина смерті і експертиза встановлює саме її. Є захворювання — травматичні опіки. А наслідок цього — смерть», — зауважував експерт.

В організмі Гандзюк всі системи працювали не так як потрібно, тому що вони відреагували на травму [опіки], додав він.

Водночас захист намагався знайти підтвердження своїй версії про те, що причиною смерті могла начебто стати недбалість лікарів чи невірно призначені ліки, або тромбоз.

Обвинувачений у справі смертельного нападу на Катерину Гандзюк — Олексій Левін — під час одного із засідань Дніпровського райсуду Києва. Архівне фото Watchers

«Будь-яких дефектів надання медичної допомоги не було. Надання медичної допомоги відбулося відповідно до стану потерпілої та лабораторних показників. Дефектів, які би перебували у прямому причинно-наслідковому зв’язку зі смертю, не було», — пояснив Зосіменко.

Оцінка дій лікарів не є компетенцією судово-медичної експертизи, наголосив він.

«Лікування може бути різним: на усунення наслідків або на усунення причин. Реагувати медперсонал може на порушення кожної з систем. Лікарям кожну систему треба оцінити і виявити, внаслідок чого відбулося порушення. А потім ці порушення відкоригувати», — продовжив Зосіменко.

За його словами, основне захворювання у Катерини лікарями було встановлено вчасно. Йдеться про травматичні (хімічні) опіки. Медичні препарати, призначені Катерині під час лікування, не могли викликати настання смерті.

Майже половину часу, виділеного на допит, адвокат Левіна витратив на запитання щодо синдрому поліорганної недостатності. Він хотів з’ясувати, чи був цей синдром першопричиною смерті активістки.

Довідково. Синдром поліорганної недостатності (СПОН) — розвиток недостатності 2-х і більше органів чи систем органів.

«На скільки відсотків має не працювати організм, щоб ставити у діагноз цей синдром?», — питав адвокат. Він також цікавився: «При даному синдромі не в повній мірі працюють системи організму, як розуміти термін «системи організму»?».

«Певний відсоток системи не працює при цьому синдромі. Я би хотів дізнатись, з якого відсотку має перестати працювати система?», — продовжував захисник Левіна.

Адвокат: Як людина помирає від цього синдрому?

Експерт: Людина помирає. Що означає «як»?

Адвокат: Ну поясніть механізм

Експерт: от відмовляють певні системи,так? І це призводить до смерті

Експерт своєю чергою додав: цей синдром розвивається у разі тяжких поранень та травм. Але він не міг бути першопричиною смерті. І також не був наслідком поганого лікування.

“Цей — [СПОН] — не посмертний діагноз, це не причина смерті”, — зауважив він.

В подальшому адвокат запитав які процеси відбуваються на клітинному рівні при цьому синдромі. Натомість експерт зазначив, що досконально не знає таких деталей адже не спеціалізується на цьому.

Адвокат Левіна: Ви недостатньо володієте інформацією, щоб розповісти про певне захворювання?Тоді як же ви експертизу проводили?

Експерт: По аналогії: от я Вас попрошу зараз процитувати якусь 348 статтю Цивільного кодексу одразу, ви ж не процитуєте. Ви мене зараз примушуєте згадувати біохімічні процеси в організмі, які взагалі не мають значення для справи.

Експерт: хімічні опіки були першопричиною каскаду процесів, що призвели до смерті

Зосіменко наголосив: у Гандзюк, на його думку, не було шансів одужати. Лікарі тривалий час підтримували її стан, але в якийсь момент організм перейшов до фази, після якої неможливо вижити. Якби не медична допомога, то смерть настала б набагато швидше, констатував він.

«Порушення у серцево-судинній системі стало причиною порушення діяльності інших систем. І цей стан розвився у неї одразу, в першу добу. Якщо цей стан перейшов певний поріг, то наступне надання медичної допомоги ніколи не призводить до сприятливих наслідків. Ніколи. Якщо є запальна відповідь і сепсис — організм відповідає компенсаторною можливістю, тобто шоком», — пояснив експерт.

У родичів постраждалих [в таких випадках] може складатись хибне враження, що людина одужує, але потім, через 3–4 дні, людина помирає, додав він.

«Я казав про шок. Якщо шок перейшов у відповідну торпідну фазу, то шансів у людини вижити нема. Навіть якщо є кваліфікована допомога, навіть якщо людина ще живе певний час. Все одно людина помирає рано чи пізно. А живе лише через те, що ззовні їй допомагають», — продовжив Володимир Зосіменко.

«Навіть трансплантація деяких ушкоджених органів [Катерини] не змінила би ситуацію. Весь каскад компенсаторних реакцій організму Гандзюк був запущений саме [хімічними] опіками. Якби це був опік високої температури, то опік був би зовсім іншим», — наголосив він.

Адвокат: та це ж софістика!

Експерт: Ні, це логіка.

Експерт відкинув версію адвокатів щодо тромбозу як причини смерті

«Тромбоз був проявом перебігу основного захворювання (опіків), а не наслідком поліорганної недостатності. Тромбоемболії легеневої артерії ніякої там теж не було», — додав Зосіменко.

За словами експерта, у Катерини не було порушень цілісності судинної системи.

«Ніхто не перерізав її судини скажімо так, щоб виник тромб. Травматична хвороба (опіки від кислоти) призвела до порушень властивостей крові, і це призвело до утворення тромбів у деяких місяцях, в тому числі у легені. Тромбоз, певно, був, але причиною смерті він не став», — додав він.

За його словами, тромб може звузити судину внаслідок свого загоєння, може розсмоктатися, також можуть дрібні частинки відірватися і дійти до інших ділянок тіла.

«В тому числі і до легень. Але для того, щоб це стало безпосередньою причиною смерті, має бути або тотальна тромбоемболія обох легень, або має бути один великий тромбоембол», — наголосив він.

Адвокат Левіна: Ми ставимо під питання цю експертизу. Висновки експертизи навіть людину, далеку від медицини, наштовхують на роздуми стосовно логіки та причинно-наслідкових зв’язків

Експерт: Ви мене ображаєте щодо логіки, чесно. Я на цій логіці собаку з’їв, тож щодо логіки можемо посперечатися

Зосіменко під присягою зауважив, що Катерина під час лікування не вживала препаратів, які б могли стати причиною смерті. Усі медикаменти призначались виключно на основі діагностичних даних та за потребою.

Втім, за його словами, у дівчини до отриманої травми вже був вторинний імунодефіцит. А патологія щитоподібної залози «допомогла імунодефіциту виявитись».

Перед написанням експертного висновку Зосіменко вивчив весь об’єм медичної документації та даних пацієнтки. Цей факт виключає помилки та похибки у висновку спеціаліста.

«Ми вивчали також щоденники, які фіксували стан Катерини Гандзюк впродовж лікування. Але повністю не передруковували щоденники у результати експертизи. Але це не завжди і потрібно. Ми вивчали дані інструментальних досліджень пацієнтки», — додав експерт.

Підбиваючи підсумки Зосіменко резюмував: у Катерини була опікова хвороба, яка призвела до розвитку поліорганної недостатності. Саме опіки, як першопричина, призвели до смерті.

Захист хотів «підловити» експерта у питанні кваліфікації

Другий експерт — Едуард Лєйчак — фактично підтвердив свідчення свого колеги. Сторони не ставили йому запитань щодо експертизи.

Втім захисники Левіна прискіпливо розпитували його про кваліфікацію та стаж експертної роботи.

Адвокат Сергій Севастьянов: яка у вас кваліфікація лікаря точніше?

Експерт: лікар та судово-медичний експерт вищої кваліфікаційної категорії

Адвокат: а на чому спеціалізується?

Експерт: судово-медична експертиза

Адвокат: яку спеціалізацію ви обирали в медичному ВУЗі?

Експерт: лікар-педіатр

Лєйчак одразу пояснив, що після завершення університету отримав диплом. Після цього пройшов інтернатуру і обрав лікарську спеціальність. Після цього вже було обрано напрямок діяльності у судово-медичній експертизі.

«У мене виникла ще більша впевненість у правильності нашого висновку», — резюмував Лєйчак насамкінець допиту.

Нагадаємо, 31-го липня на радницю міського голови Херсона, активістку Катерину Гандзюк вилили близько літра кислоти. Лікарі намагались врятувати її, але 4-го листопада вона померла у лікарні.

Текст: Аліна Кондратенко

Редакторка: Ольга Худецька

Команда видання «Інсайдер», яке закрилось наприкінці березня 2020-го, доєдналася до команди Лабораторії законодавчих ініціатив і готує до запуску сайт нового проекту — Watchers.

Ми продовжуємо писати на наші звичні теми і хочемо висвітлювати їх розвиток, не відкладаючи це до старту веб-майданчику.

Тому вже зараз наші матеріали доступні для читачів на сторінках соцмереж та публікаційних платформ.

Як і раніше, ми висвітлюємо резонансні суди та розслідування силовиків, кейси з судової та правоохоронних систем, справи Майдану, аналізуємо та опублічнюємо поліцейське свавілля, ведемо репортажі з місця подій та текстові трансляції унікальних судових засідань, пірнаємо у складні теми до підводної частини айсбергу та докопуємось до їх суті.

Ви можете знайти нас тут:

--

--

Watchers Media
Watchers Media

Written by Watchers Media

Медійний проєкт “Watchers”. За підтримки Лабораторії законодавчих ініціатив

No responses yet