Суд відмовив у затриманні обвинуваченої у держзраді ексдиректорки Печерського ліцею Душкіної, яка виїхала закордон

Watchers Media
5 min readNov 2, 2022

--

Судді також відмовились звертати в дохід держави заставу, під яку вийшла Душкіна

Обвинувачена у держзраді Алла Душкіна (ліворуч) під час судового засідання у Солом‘янському райсуді Києва 16-го вересня

Солом’янський райсуд Києва 5-го жовтня відмовився взяти під варту ексдиректорку Печерського ліцею Аллу Душкіну.

Таке рішення ухвалила колегія суддів у справі: Ада Педенко, Ганна Сергієнко та Катерина Засторожнікова, повідомила речниця прокуратури Київщини у коментарі Watchers.

Алла Душкіна — директорка Коцюбинської приватної гімназії та за сумісництвом керівниця Ірпінського приватного закладу дошкільної освіти «Білченя». Раніше вона обіймала посаду директорки київського Печерського ліцею № 75.

Її звинувачують у державній зраді, вчиненій в умовах воєнного стану (ч. 2 ст. 111 КК України). Слідство вважає, що з 24-го лютого вона надсилала своєму російському куратору фото позицій ЗСУ, інформацію про рух техніки, видачу зброї, організацію роботи тероборони тощо.

Вийшла під заставу і виїхала закордон

25-го квітня, коли ще тривало досудове слідство, суддя Максим Вишняк продовжив на місяць строк тримання під вартою Душкіній і як альтернативу встановив суму застави у 500 тисяч гривень. Після внесення застави вона була зобов’язана:

  • прибувати до слідчого, прокурора, суду за кожним їхнім викликом;
  • повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання,
  • здати на зберігання слідчому свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон та інші документи, що дають право на виїзд з України та в`їзд в Україну,
  • носити електронний засіб контролю.

За Душкіну вніс заставу її син. Електронного браслета для неї знайти не змогли, попри рішення суду про обов’язок його носити.

У липні, за даними Державної прикордонної служби, на які посилається прокуратура, Душкіна на автівці перетнула кордон у напрямку Угорщини. Таким чином вона порушила покладені на неї обов’язки, коли виїхала закордон, вважає прокуратура.

На слуханні 5-го жовтня прокурор Микола Стьопін просив звернути внесену за Душкіну заставу в дохід держави, змінити запобіжний захід на тримання під вартою, а також дозвіл на затримання обвинуваченої.

Адвокат та сама Душкіна були категорично проти, остання наполягала, що не тікала з України. При цьому обвинувачена у суді була присутня в режимі відеозв’язку з-за кордону.

«Ми просили 5-го жовтня не задовольняти клопотання прокурора про зміну запобіжного заходу», — повідомив захисник Душкіної Володимир Кишеня у коментарі Watchers.

Минулого разу, 16-го вересня, суд переніс засідання, аби заставодавець (син Душкіної, який теж за кордоном) ознайомився із клопотанням прокуратури. Проте зв’язатися із ним не вдалося.

Зрештою, 5-го жовтня суд відмовив прокуратурі: і щодо звернення застави, і щодо зміни запобіжного заходу, і у дозволі на затримання Душкіної. Відтак прокуратура має намір оскаржити таке рішення.

Адвокат Алли Душкіної — Володимир Кишеня — у розмові з Watchers зазначив, що не може давати коментарі по цій справі без узгодження зі своєю підзахисною.

«Позицію я не можу поки що без думки своєї клієнтки озвучувати. А процес наразі триває. Підготовче засідання вже закінчилось», — наголосив він.

Разом з тим захисник повідомив, що на підготовчому засіданні 5-го жовтня просив про зміну територіальної підслідності у справі. Адвокат переконаний, що розгляд мав би проводити саме Ірпінський міськрайонний суд, оскільки інкримінований його підзахисній злочин на його думку, мав місце у Коцюбинському. Він обґрунтовує це тим, що останнє місце роботи Душкіної — приватна гімназія «Атлант ван скул» — знаходиться у Коцюбинському.

Крім того, 5-го жовтня адвокат Кишеня просив повернути прокурору обвинувальний акт і не призначати справу до розгляду. Але суд відхилив його клопотання.

Насамкінець Солом’янський райсуд Києва завершив підготовче засідання і призначив справу до розгляду по суті.

“Побажала сил путіну й молиться за нього”

На слуханні 14-го жовтня прокурор оголосив короткий виклад обвинувального акту.

«Алла Душкіна з власної ініціативи, маючи проросійські погляди, підтримуючи збройну агресію рф проти України, 24-го лютого вступила у месенджері Telegram у спілкування з громадянином росії. Вона почала збирати інформацію, що містить відомості військового характеру, розголошення якої шкодить обороноздатності України», — зачитав прокурор.

За даними слідства, 18-го березня поточного року о 23:56 Душкіна передала громадянину рф наступну інформацію:

  • про пости оборони, кількість особового складу та військової техніки у місті Вишгороді на головних дорогах, які ведуть до Києва;
  • про початок і тривалість комендантської години;
  • про роботу патрулів територіальної оборони.

Крім того, 19-го березня вона передала інформацію щодо:

  • оснащення та місцезнаходження першої танкової бригади ЗСУ та неможливість її залучення до оборони Києва;
  • її особисті спостереження за танковими підрозділами ЗСУ та їх відсутність у Коцюбинському;
  • про встановлення протимінних загороджень навколо Коцюбинського;
  • відсутність зброї у бійців тероборони.

21-го березня обвинувачена передала таку інформацію:

  • географічні особливості заплави річки Ірпінь та можливість їх використання;
  • наявність особового складу на вулицях Києва;
  • фотознімки блокпостів у Києві.

За словами прокурора, 25-го березня у листуванні з громадянином країни-агресора Душкіна побажала «сил нашому путіну».

«Сказала, що молиться за путіна та бажає, щоб він переміг», — резюмував Стьопін, оголошуючи обвинувальний акт.

Душкіна своєю чергою заявила: суть обвинувачення їй не цікава, але зрозуміла.

«Я все заперечую. Вину, звісно, не визнаю. Я буду давати показання після допиту свідків», — додала вона.

В подальшому суд визначив такий порядок дослідження доказів: письмові документи сторони обвинувачення, допит свідків, вивчення доказів сторони захисту та допит обвинуваченої.

Прокурор насамкінець подав клопотання про оголошення Душкіної у міжнародний розшук. Проте суд вирішив відкласти розгляд цього питання на наступне засідання.

Суть обвинувачення

Прокуратура наполягає, що Душкіна негативно ставилась до чинної державної влади і була прихильницею проросійських ідей. За даними слідства, до співпраці із рф, яка почалася у момент повномасштабного вторгнення, її запросив російський журналіст. Останній в період подій Революції Гідності був ведучим на київському «антимайдані».

Слідством встановлено також, що з 24-го лютого року, Душкіна передавала цьому чоловіку інформацію через месенджер Telegram, зокрема щодо постів ЗСУ, кількості особового складу та техніки, організацію роботи територіальної оборони. Вона повідомляла куратора з рф щодо кількості вогнепальної зброї, наданої силам тероборони, а також надсилала йому фотографії блокпостів.

Окупанти, вказує слідство, обіцяли Душкіній посаду посаду міністра освіти у якості винагороди за співпрацю.

Текст: Аліна Кондратенко

Редакторка: Ольга Худецька

Команда видання «Інсайдер», яке закрилось наприкінці березня 2020-го, доєдналася до команди Лабораторії законодавчих ініціатив і готує до запуску сайт нового проекту — Watchers.

Ми продовжуємо писати на наші звичні теми і хочемо висвітлювати їх розвиток, не відкладаючи це до старту веб-майданчику.

Тому вже зараз наші матеріали доступні для читачів на сторінках соцмереж та публікаційних платформ.

Як і раніше, ми висвітлюємо резонансні суди та розслідування силовиків, кейси з судової та правоохоронних систем, справи Майдану, аналізуємо та опублічнюємо поліцейське свавілля, ведемо репортажі з місця подій та текстові трансляції унікальних судових засідань, пірнаємо у складні теми до підводної частини айсбергу та докопуємось до їх суті.

Ви можете знайти нас тут:

--

--

Watchers Media

Медійний проєкт “Watchers”. За підтримки Лабораторії законодавчих ініціатив