Помер тітушка Павло Бялай, обвинувачений у вбивстві журналіста під час подій Революції Гідності

Watchers Media
4 min readOct 27, 2022

--

Шевченківський райсуд Києва слухав дану справу впродовж чотирьох років

Обвинувачений Павло Бялай під час одного із засідань Шевченківського райсуду Києва. Архівне фото Watchers

Шевченківський райсуд Києва у четвер, 27-го жовтня, закрив справу щодо тітушки Павла Бялая, обвинуваченого у вбивстві журналіста під час подій Майдану, у зв’язку зі смертю підсудного. Таке рішення ухвалив суд присяжних на чолі з суддею Оксаною Голуб.

На лаві підсудних у справі був Павло Бялай, «права рука» тітушковода Юрія Крисіна. Йому інкримінували:

  • п. 7, 12 ч. 2 ст. 115 ККУ (вбивство з хуліганських мотивів за попередньою змовою);
  • ч. 2 ст. 296 ККУ (групове хуліганство);
  • ч. 2 ст. 15 ККУ (замах на вчинення злочину);
  • ст. 340 ККУ (Незаконне перешкоджання організації або проведенню зборів, мітингів);
  • ч. 1 ст. 263 ККУ (незаконне поводження зі зброєю).

За версією прокуратури, Бялай стріляв із вогнепальної зброї в таксі, в якому їхав журналіст Вячеслав Веремій в ніч на 19-те лютого 2014-го року. Слідство стверджувало: Бялай був у групі тітушок, які стріляли по протестувальниках у центрі Києва.

Вироку не буде, реабілітації — теж

На початку слухання 27-го жовтня адвокатка Бялая — Тетяна Охрімчук — просила закрити справу у зв’язку зі смертю обвинуваченого. Вона додала копію свідоцтва про смерть на підтвердження своїх слів.

«Смерть настала 13-го вересня 2022-го року. Матір Бялая надавала мені оригінал свідоцтва щодо смерті. Вона заявила в усній формі, що не має бажання розгляду питання щодо подальшої реабілітації померлої особи», — сказала захисниця.

Довідково. Згідно з п.5 ч.1 ст.284 КПК, кримінальне провадження закривається в разі, якщо помер підозрюваний, обвинувачений, крім випадків, якщо провадження є необхідним для реабілітації померлого. Звертатись із заявою про продовження провадження для реабілітації померлого мають право його близькі родичі.

Прокурор Володимир Мізерний не заперечував і підтримав клопотання адвокатки. Не була проти і потерпіла Світлана Кирилаш.

«Ми перевіряли факт його смерті у відповідному реєстрі. Смерть підтверджено. Свідоцтво надане. Тому заперечень немає», — сказав прокурор.

Обставини смерті в суді не оголошувались. Прокурор натомість зауважив, що дана інформація належить до медичної і має зберігатись у таємниці.

Виходячи з формулювання прокурора можна робить висновок, що смерть обвинуваченого Бялая настала внаслідок захворювання, а не кримінальних причин.

Зрештою, суд задовольнив клопотання захисниці і закрив справу.

«Суд ухвалив: закрити кримінальне провадження за обвинуваченням Павла Бялая у зв’язку з його смертю. Цивільний позов потерпілої Світлани Кирилаш залишити без розгляду», — оголосив суд присяжних під головуванням судді Оксани Голуб.

У коментарі Watchers потерпіла Світлана Кирилаш зазначила, що прагнула аби звершилося правосуддя.

«Сказати, що задоволена, не можу, бо, звісно, хотілося довести процес до фіналу, щоб звершилося правосуддя. Але треба бути реалістами: так, як працює Шевченківський суд, що засідання [відбуваються] раз на два місяці, і постійно якісь затримки, переважно з боку захисту, то Бялай міг, уже й отримавши термін, його не сидіти, бо на той час уже б відбув повністю. Те, що життя покарало, — може, щось у цьому і є, хоча, на жаль, бачимо, що не завжди й не з усіма працює», — наголосила вона.

Як проходив судовий розгляд

Обвинувальний акт надійшов до Шевченківського райсуду Києва у 2018-му році. Павло Бялай знаходився під вартою до 9-го серпня 2021-го року. Того дня суд відпустив його під нічний домашній арешт.

Початково справу слухала суддя Тетяна Левицька. Проте після того, як вона пішла у декретну відпустку, сплаву відправили на новий авторозподіл, після чого почали розглядати спочатку за клопотанням захисту.

Впродовж судового розгляду було досліджено обвинувальний акт, вивчено письмові докази. Взимку поточного року суд взявся за вивчення відеозаписів, які, на переконання прокуратури, доводили: Бялай був серед групи тітушок, які стріляли по таксі з журналістом.

Суть справи: смертельний напад на журналіста

Нагадаємо, журналіста В’ячеслава Веремія вбили в ніч на 19-те лютого 2014-го року у Києві.

В’ячеслав Веремій разом із колегою на автомобілі повертався після роботи на Майдані, де виконував редакційне завдання. Щойно після виїзду з Майдану, на розі вулиць Володимирської і Великої Житомирської на таксі, в якому вони їхали, напали невідомі особи з бейсбольними битками і зброєю, в касках, камуфляжі і чорних масках.

Бялай у цей момент знімав з авто напади, які найняті кримінальники вчиняли тут, на одному з шляхів до Майдану, в рамках операції з остаточної зачистки протестувальників, якою керували міліція та СБУ, як пізніше встановить слідство.

Таксі після обстрілу було примусово зупинено, а вже пораненого Веремія кинулись бити гуртом, у тому числі кийками. Журналіст зміг вирватись, проте пізніше помер у лікарні швидкої допомоги від наслідків вогнепального поранення в живіт.

Однак, смертельний постріл у Веремія, за версією прокуратури, зробив інший учасник групи тітушок — Джалал Алієв, який зараз переховується.

Текст: Аліна Кондратенко

Редакторка: Ольга Худецька

Команда видання «Інсайдер», яке закрилось наприкінці березня 2020-го, доєдналася до команди Лабораторії законодавчих ініціатив і готує до запуску сайт нового проекту — Watchers.

Ми продовжуємо писати на наші звичні теми і хочемо висвітлювати їх розвиток, не відкладаючи це до старту веб-майданчику.

Тому вже зараз наші матеріали доступні для читачів на сторінках соцмереж та публікаційних платформ.

Як і раніше, ми висвітлюємо резонансні суди та розслідування силовиків, кейси з судової та правоохоронних систем, справи Майдану, аналізуємо та опублічнюємо поліцейське свавілля, ведемо репортажі з місця подій та текстові трансляції унікальних судових засідань, пірнаємо у складні теми до підводної частини айсбергу та докопуємось до їх суті.

Ви можете знайти нас тут:

--

--

Watchers Media

Медійний проєкт “Watchers”. За підтримки Лабораторії законодавчих ініціатив