Засідка на Автомайдан і розтрощений жовтий автобус. Суд 5 років не може почати розгляд справи по суті

Watchers Media
4 min readMay 6, 2021

--

Cуддя, який мав розглядати справу у Святошинському райсуді Києва, помер

Захисники обвинувачених під час засідання у Деснянському райсуді Києва. Фото: Герман Крігер

Київські суди 5 років не можуть перейти до розгляду справи про засідку та напад на автомайданівців.

Йдеться про події 23 січня 2014 року. Тоді, за версією слідства, міліція спільно з тітушками організувала засідку на учасників руху «Автомайдан». Вони поширили інформацію про те, що нібито планується напад біля 17-ї лікарні у Києві. Коли ж почали збиратися активісти — тітушки та міліціонери в цивільному спровокували бійку. Активістів побили та затримали. Згодом автомайданівців, які втекли, наздогнали і заблокували в урядовому кварталі, зокрема у Кріпосному провулку.

У справі, яку має розглядати Святошинський райсуд 8 обвинувачених: Олег Святний і 7 його підлеглих (Антон Зазимко, Андрій Прокопенко, Дмитро Страшок, Максим Терлецький, Віталій Шаповал, Андрій та Ігор Шарлай). Їх звинувачують у перевищенні службових повноважень під час затримання 11 активістів «Автомайдану» 23 січня 2014 року. Крім того їм інкримінують нанесення тілесних ушкоджень активістам, незаконні затримання та неправдиві свідчення.

Хід судового розгляду

Спершу обвинувальний акт у справі надійшов до Печерського райсуду Києва. Це сталося 2 серпня 2016 року. Проте суддя Крістіна Тарасюк взяла самовідвід, оскільки обирала запобіжні заходи на той час підозрюваним у цій справі.

В подальшому Апеляційний суд визначив підсудність цієї справи за Солом’янським судом столиці. Втім, там судді брали самовідводи, адже їх допитували як свідків в іншому провадженні, пов’язаному з Майданом. Відтак, 25 лютого 2019 року Апеляційний суд відправив обвинувальний акт у цій справі до Деснянського райсуду Києва.

Обвинувачені під час засідання у Деснянському райсуді Києва. Фото: Герман Крігер

Вже у цьому суді прокурори заявляли відводи суддям через те, що їх як свідків допитувала прокуратура — йшлося про велике провадження, з якого згодом і виділили справу щодо Святного та інших.

Врешті, справа потрапила до Святошинського райсуду Києва, до судді Андрія Скоріна. Однак у квітні 2021 року той помер.

[Суддя Скорін розглядав 2 важливі справи Майдану: щодо ДАІшників, яких звинувачують у підробленні рапортів проти учасників автопробігу до Межигір’я, та справу беркутівців, обвинувачених у нападі на жовтий автобус у Кріпосному провулку в Києві].

Тож провадження щодо Святного та його підлеглих відправили на авторозподіл і тепер її має розглядати суддя Іван Бандура. Того ж таки Святошинського райсуду.

Напад на автомайданівців

Обвинувачення Святного та інших стосується епізоду з нападом на жовтий мікроавтобус. Зокрема йдеться про побиття протестувальників. Слідство встановило, що після затримання людей біля 17-ї лікарні міліція почала переслідувати активістів, які встигли втекти. Частину з них згодом заблокували на вул. Щорса та у Кріпосному провулку (саме тут був жовтий мікроавтобус — ред.). Силовики трощили авто, а водіїв та пасажирів — били та затримували. У мікроавтобус, зокрема,за версією слідства, кинули світлошумову гранату.

У всіх обвинувачених за цим епізодом станом на 2021 рік не було запобіжних заходів. А один із них, Дмитро Страшок, згідно даних в електронній декларації, ще 2018-го працював у полку поліції особливого призначення.

Також 2019-го підтвердили смерть одного з підсудних — Віталія Шаповала. Прокурорка Людмила Гетьман надавала Деснянському райсуду відповідні документи. За словами представниці потерпілих Олени Сторожук, через це обвинувачення мало закрити провадження щодо померлого, однак станом на 2021 рік цього не відбулося.

Перешкоджання роботі журналістів

Двоє обвинувачених у справі засідки та нападу на автомайданівців у Деснянському суді Києва 23 вересня 2020 року перешкоджали роботі журналістів Watchers.

Тоді під час засідання обвинувачені голосно викрикували фотокореспонденту Watchers: «камеру убери». Одразу після засідання адвокатка беркутівців Олена Асатрян вимагала видалити знімки, зроблені під час відкритого судового засідання. Вона затуляла камеру телефона журналістки Watchers, коли та намагалася зняти події на відео.

В цей же час двоє обвинувачених підійшли до журналістів, почали штовхатися, затулили руками об’єктив фотокамери й намагалися відібрати в журналістки мобільний телефон.

В подальшому журналісти Watchers написали заяви про перешкоджання журналістській діяльності за ознаками правопорушення, передбаченого 171 статтею ККУ. Поліція не відкрила справу.

Текст: Аліна Кондратенко

Редактор: Стас Козлюк

Команда видання «Інсайдер», яке закрилось наприкінці березня 2020-го, доєдналася до команди Лабораторії законодавчих ініціатив і готує до запуску сайт нового проекту — Watchers.

Ми продовжуємо писати на наші звичні теми і хочемо висвітлювати їх розвиток, не відкладаючи це до старту веб-майданчику.

Тому вже зараз наші матеріали доступні для читачів на сторінках соцмереж та публікаційних платформ.

Як і раніше, ми висвітлюємо резонансні суди та розслідування силовиків, кейси з судової та правоохоронних систем, справи Майдану, аналізуємо та опублічнюємо поліцейське свавілля, ведемо репортажі з місця подій та текстові трансляції унікальних судових засідань, пірнаємо у складні теми до підводної частини айсбергу та докопуємось до їх суті.

Ви можете знайти нас тут:

--

--

Watchers Media

Медійний проєкт “Watchers”. За підтримки Лабораторії законодавчих ініціатив